يکشنبه - 2020 مارس 29 - 5 شعبان 1441 - 10 فروردين 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 83832
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394 12:53
تعداد بازدید : 1713

برگزاری کرسی آزاداندیشی بررسی عوامل کاهش جمعیت در مدرسه الزهرا س تهران

کرسی آزاداندیشی بررسی عوامل کاهش جمعیت در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) تهران سه شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۴برگزار شد.

در این کرسی مدملی، استاد ارائه کننده بحث گفت: بحث جمعیت جنبه های مختلفی دارد که شامل شناخت عوامل جمعیت از جمله خانواده که مؤثرترین آنها است می شود.

وی افزود: به طور کلی عوامل توسعه یافتگی مدرن که مشتمل بر عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که با بحث جمعیت و تحولات هویتی آن ارتباط مستقیم دارد و نقش بسیار مهمی را در خانواده ایفا می کند.

استاد ارائه کننده بحث اظهار کرد: این عوامل بر دو بعد فردی و اجتماعی تقسیم شده و بحث حول محور عوامل فردی و تأثیر آن بر خانواده بیان خواهد شد.

مدملی با بیان این که خانواده های جدید مصرف گرا بوده و گرایش به مصرف گرایی در آنان رو به افزایش است و آن را به عنوان یک ارزش معرفی می کنند، ادامه داد: این گرایش اجبار به داشتن فرزند کمتر را به دنبال خواهد داشت و در این بین رسانه ها نقش بسزایی را می توانند در جهت افزایش جمعیت و تشویق خانواده ها به فرزندآوری ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله عوامل کاهش فرزندآوری می توان به بی ثباتی خانواده ها و افزایش طلاق و نگرانی های تربیتی آن ها توجه کرده و عوامل اقتصادی را به آن اضافه کرد.

در ادامه نشست، میر علی ملک، استادمنتقد کرسی گفت: درصد بسیار کم بحران کاهش جمعیت مؤثر از عوامل فردگرایی است، چرا که آمارها نشان دهنده این بحران در تمامی کشورها از جمله ایران است.

وی افزود: دیگر عوامل بحران کاهش جمعیت را می توان ساختارهای سیاسی، عدم بارداری زوجین، تغذیه، ارگانیسم بدن، تجمل گرایی، الگوپذیری و عدم ارائه فرهنگ مطلوب در این زمینه دانست.

استاد منتقد کرسی اظهار کرد: بیشترین علت کاهش جمعیت را می توان تأثیرپذیری از الگوهای نامبرده در مقطع خاصی از زمان به ویژه(دهه60) برشمرد که منجر به عقیم سازی مردان به صورت رایگان در تمامی مراکز درمانی و بهداشتی سراسر کشور از جمله روستاها و شهرهای دورافتاده شد.

در بخش پایانی این نشست حسینی مجرد، استاد داور کرسی بیان داشت: جمعیت یکی از عوامل قدرت جوامع محسوب می شود، از این رو با انجام تبلیغات مؤثر و ایجاد بسترسازی در خانواده های کم جمعیت و حمایت دولت از این خانواده ها(اقشار) سبب خواهد شد نرخ باروری در ایران افزایش یافته، جمعیت رو به افول(میانسالی) کاهش یابد و کشور از این بحران چالش برانگیز رها شود.

وی افزود: تثبیت نقش های زنانگی(همسری، مادری، خانه داری و در نهایت اشتغال) می تواند تأثیر بسزایی در برون رفت از این بحران داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :