جمعه - 2020 سپتامبر 25 - 8 صفر 1442 - 4 مهر 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 81670
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1394 16:32
تعداد بازدید : 799

آیا در مورد ظهور امام زمان ع آیه ای در قرآن داریم؟

يا كسى كه دعاى مضطر را اجابت می ‏كند و گرفتارى را برطرف می ‏سازد، و شما را خلفاى زمين قرار می ‏دهد، آيا معبودى با خداست؟ كمتر متذكر می ‏شويد!

أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَکْشِفُ السُّوءَ وَ يَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَليلاً ما تَذَکَّرُونَ

يا كسى كه دعاى مضطر را اجابت می ‏كند و گرفتارى را برطرف می ‏سازد، و شما را خلفاى زمين قرار می ‏دهد، آيا معبودى با خداست؟ كمتر متذكر می ‏شويد!

سوره نمل، آیه 62

در حديث ديگرى از امام صادق علیه السلام چنين آمده:
نزلت فى القائم من آل محمد عليهم السلام هو و اللَّه المضطر اذا صلى فى المقام ركعتين و دعا الى اللَّه عز و جل فاجابه و يكشف السوء و يجعله خليفة فى الارض.

"اين آيه در مورد مهدى از آل محمد علیهم السلام نازل شده، به خدا سوگند مضطر او است، هنگامى كه در مقام ابراهيم دو ركعت نماز بجا می ‏آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر می ‏دارد دعاى او را اجابت می ‏كند، ناراحتی ‏ها را بر طرف می ‏سازد، و او را خليفه روى زمين قرار می دهد."

«تفسير "نور الثقلين" جلد 4 صفحه 94»

بدون شك منظور از اين تفسير- همان گونه كه نظائر آن را فراوان ديده‏ ايم- منحصر ساختن مفهوم آيه به وجود مبارك حضرت مهدى علیه السلام نيست، بلكه آيه مفهوم گسترده ‏اى دارد كه يكى از مصداق هاى روشن آن وجود مبارک حضرت مهدى علیه السلام است كه در آن زمان كه همه جا را فساد گرفته باشد، درها بسته شده، كارد به استخوان رسيده بشريت در بن بست سختى قرار گرفته، و حالت اضطرار در كل عالم نمايان است در آن هنگام در مقدس ‏ترين نقطه روى زمين دست به دعا برمی ‏دارد و تقاضاى كشف سوء می ‏كند و خداوند اين دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهانى او قرار می ‏دهد و به مصداق وَ يَجْعَلُكُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ او و يارانش را خلفاى روى زمين می ‏كند.

مطلب از مدرسه علمیه زینب کبری س


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :