شنبه - 2019 مارس 23 - 17 رجب 1440 - 3 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242711
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1397 3:28
تعداد بازدید : 69

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دومین جلسه کارگاه دانش افزایی ویژه اساتید با موضوع فقه الحدیث

دومین جلسه کارگاه دانش افزایی ویژه اساتید یکشنبه 21 مرداد ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، دومین جلسه کارگاه دانش افزایی ویژه اساتید یکشنبه 21 مرداد ماه جاری برگزار شد.
دکتر شاهروردی، استاد حوزه و دانشگاه و مدرس این کارگاه آموزشی، با بیان اهمیت شناخت فضای صدور در فهم حدیث گفت: اصطلاحات علوم در فضای بعد از ائمه شکل گرفته است، به ویژه که مسلمانان با مراجعه به ائمه اطهار علیهم السلام این معارف را می گرفتند و در زمان حضور معصومین علیه السلام، مسلمانان چندان نیازمند علوم، برای استنباط و اکتشاف حکم دینی نبودند، برخلاف مدرسه اهل سنت که به دلیل در اختیار نداشتن حضرات معصومین خیلی زود به سراغ اجتهاد رفتند و بدین ترتیب شیعه بیش از دو قرن از منبع اهل بیت علیهم السلام بهره مند بوده است.
وی، در ادامه افزود: لازم است اصطلاحاتی که داریم بر معنای عرفی آنها حمل کنیم اما از آنجا که ذهن ما به شدت درگیر معانی اصطلاحی است ، باید به معنای مستعمل ما فیه صدور روایات دسترسی پیدا کنیم.
دکتر شاهرودی، در ادامه این بحث به تقسیم روایات به نص، ظاهر، مؤوّل و مجمل پرداخت و همچنین روایات از لحاظ عام و خاص ، مطلق و مقید و معارض و مختص با شاهد مثال هایی از روایات مورد تدقیق و بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است، دکتر شاهرودی در این دوره با اشاره به شناخت منابع حدیثی و آشنایی با تاریخ حدیث، کتاب معانی الاخبار را به عنوان منبع مناسبی برای فقه الحدیث معرفی کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :