شنبه - 2019 مارس 23 - 17 رجب 1440 - 3 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242677
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1397 11:57
تعداد بازدید : 77

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاری اولین جلسه کارگاه مهارت افزایی ویژه اساتید با موضوع فقه الحدیث

اولین جلسه کارگاه آموزشی مهارت افزایی ویژه اساتید با موضوع فقه الحدیث روز شنبه 20 مرداد ماه جاری برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، اولین جلسه  کارگاه  آموزشی مهارت افزایی ویژه اساتید با موضوع فقه الحدیث روز  شنبه 20 مرداد ماه جاری برگزار شد.

دکتر شاهرودی، استاد حوزه و دانشگاه ،در ابتدا به بیان اهمیت فقه الحدیث در فهم صحیح احادیث صادره از معصومین علیهم السلام به بیان مبانی و اصول این علم پرداخت و گفت: عملیات فقه الحدیث به تفسیر قرآن شباهت دارد .

ایشان، درادامه افزود: احادیث بسیاری وجود دارد که وجه تمایز شیعه ازغیر شیعه نیز وجود این احادیث است . معرفت حقیقی ، درایت و فهم روایت است واین امر فرع بر علم به صدور حدیث از معصوم علیه السلام است . ازاین رو درابتدای باید سند حدیث موردبررسی قرار گیرد وپس از علم به صحت سلسله سند حدیث، متن حدیث بررسی شودو با فهم حدیث است که مومن تا بالاترین درجات ایمان می رود.  

دکتر شاهرودی، در ادامه با اشاره  به معنای عقل در روایت ، تصریح کرد: عقل در ادبیات روایی ما به معنای آنچه درعرف فارسی است نمی باشد. عقل در روایات آن خصلت ها وصفات خوب و پسندیده ای است که ریشه در باورها ی پاک والهی دارند ودر روایات ازکامل شدن انسان به کامل شدن عقل تعبیر شده است ، این احادیث معصومین علیهم السلام است که این مرتبه از عقل را برای ما آشکار می سازد.

وی، در ادامه مباحث خود براساس کتاب دراسات فی علم الدرایه به تبیین مبانی واصول فقه الحدیث پرداخت.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :