شنبه - 2019 مارس 23 - 17 رجب 1440 - 3 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242454
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1397 9:57
تعداد بازدید : 179

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت (30 و 31)

بیان ویژگی های نادان از دیدگاه اهل البیت(علیهم السلام)


سی امین نشانه احمق:

هنگام عيادت از مريض با زياد ماندن نزد او باعث رنجشش مي‏شود.

عن الامام الصادق علیه السلام:«تَمَامُ الْعِيَادَةِ لِلْمَرِيضِ أَنْ تَضَع يَدَكَ عَلَى ذِرَاعِهِ وَ تُعَجِّلَ الْقِيَامَ مِنْ عِنْدِهِ فَإِنَّ عِيَادَةَ النَّوْكَى أَشَدُّ عَلَى الْمَرِيضِ مِنْ وَجَعِهِ» (الكافي؛ ج‏3، ص: 118)؛ همه عيادت به اين است كه دستت بر ساعد بيمار نهي و بعد سريع بلند شوي زيرا كه عيادت آدم‏‏هاي احمق از درد مريض سخت تر است.

 

آداب دانی و این که هر عمل خوبی را به چه کیفیتی باید انجام داد تا خوبی آن جلوه کند، مهارتی است که هرچه عقل انسان رشد یافته تر باشد این مهارت را بهتر خواهد داشت.

خوب بودنِ یک عمل، به معنای این است که آن عمل زمینه این را دارد که بتواند ثمرات خوبی را برای صاحبش بهمراه داشته باشد. این زمینه، زمانی موجب آن نتیجه می شود که آداب انجام آن عمل دانسته و رعایت شود.

یکی از مهمترین آداب عیادت مریض، کوتاه بودن مدت آن است زیرا مریض مجبور است در حضور عیادت کنندگان رسمی باشد و از اظهار ناراحتی خودداری کند و این رسمی بودن و درد را اظهار نکردن، بر آلام مریض می افزاید و از آن طرف عیادت از مریض سبب روحیه پیدا کردن مریض می شود، بنابرین برای این که عیادت، دارای خاصیت باشد باید مقدار زمان آن کوتاه باشد.

احمق بخاطر عدم رشد عقلی، آداب دان نیست و نمی تواند جای هر ادبی را بخوبی تشخیص دهد.

سی و یکمین نشانه احمق:

اطلاعات ساده‏اي از اعضاء خانواده و اقوام و دوستانش ندارد.

عن رسول الله (صَلّيَ اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ):«إِذا آخا أَحَدُكُمْ رَجُلاً فَلْيَسْئَلْهُ عَنْ اسْمِهِ وَ اسْمِ أَبيهِ وَ قَبيلَتِهِ وَ مَنْزِلِهِ فَإِنَّهُ مِنْ واجِبِ الحَقِّ وَ صافي الإِخاءِ وَ إِلاَّ فَهِىَ مَوَدَّةٌ حَمْقاءُ» (جعفريات:194)؛ زماني كه يكي از شما با كسي طرح دوستي مي‏ريزد، بايد از اسم خودش، اسم پدر و خانواده اي كه به آن تعلق دارد و آدرس منزلش بپرسید، زيرا كه اين از جمله وظائف دوستي و صفا بخش آن است و در غير اين صورت اين دوستي احمقانه است.

 

عقل، هم خانواده عِقال است و عقال ریسمانی است که وقتی شتر را نشاندند، با آن ساعد شتر را به ذراع و بازوی او می بندند تا حرکت نکند. عقل مانع حرکتهای بدون تدبیر می شود.

رفاقت یک حرکت عاطفی است که اگر بدون شناخت صورت بگیرد آسیب آن بیش از سود آن خواهد بود. رفاقتهای احمقانه، رفاقتهای بدون شناخت است: قلب بدون اجازه از عقل، دریچه خود را بروی کسی باز نموده است.

شناخت از خویشان دوست، از گامهای نخست برای شناخت اوست. دوستان احمق می خواهند در عینی که دوستدار همند، زندگی شخصی آنها مجهول بماند. شاید می ترسند با «شناخته شدن خانوادگی» وجهه خود را از دست بدهند و شاید هم «مجهول ماندن» را مساوی «مرموز ماندن» می دانند و مرموز بودن را سبب هیبتی و شخصیتی ممتاز برای خود می شمارند و یا می خواهند هر وقت لازم شد از دوست خود فاصله بگیرند بدون این که از خود رد پایی و عقبه ای برجای بگذارند.

هیچ کدام از این علتها را عقل نمی پسندد. عقل بدنبال رفاقتی شفاف و بدون رمز و راز است. عقل غیر این نوع رفاقت را، خالص و تهی از هوس نمی داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :