دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 228487
تاریخ انتشار : 2 دی 1396 10:47
تعداد بازدید : 198

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

مثل آقا داماد باش!

چرا داماد همرنگ نمی شود، چرا مثل دیگران راحت نیست؟


آقا دامادها را در شب خواستگاری دیده اید!
چه مؤدب اند! چه با وقار! چه سر به زیر! چه کم حرف! چه مرتب!چه با نزاکت!
خانواده ها و همراهان گل میگویند، و گل می شنوند، همه شوخی و مزاح میکنند، اما داماد ساکت و سنگین و خاموش گوشه ای نشسته، و دلهره تمام وجودش را گرفته، و هرگز خودش را همراه و همرنگ با دیگران نمی کند.

وقتی که همرنگ جماعت نمی شود
راستی! تاکنون فکر کرده ای چرا؟
چرا داماد همرنگ نمی شود، چرا مثل دیگران راحت نیست؟
شاید دلیلش این باشد که پیش خود می گوید: من زیر نظرم و قرار است که من انتخاب شوم.اگر همیشه این نوع نگاه را در زندگی هایمان داشته باشیم و هر لحظه از زندگیمان را جلسه ای مهم در زندگی که "خواستگاری" یکی از مهم ترین آن ها است در نظر بگیریم، قبول دارید که دیگه به راحتی هوس دروغ گفتن نمی کنیم ... خیلی راحت نگاهمان را علنی یا دزدکی به نامحرم نمی دوزیم ... مراقب حرف زدن هایمان هستیم که تهمت و غیبتی درش نباشد ، بویی از دل شکستن ندهد...

یادمان باشد کسی که آن بالا نشسته، و به ما نظر دوخته قرار است انتخاب کند. اگر این حقیقت را می دانستیم نگاهمان از دیگران گرفته می شد و از دیگران تأثیر نمی گرفتیم و هم ساز دیگران نمی شدیم و همیشه همان گونه بودیم که آقا دامادها بودند!
مولوی، شب خواستگاری پسرش به او  گفت:
پسرم! همیشه چنان باش که امشب.
یعنی می بینم امشب خیلی سنگین و رنگین نشسته ای. می بینم حساب شده نگاه می کنی، حساب شده حرف می زنی. می بینم ترسان هستی، پاک و تمیزی، با خود گل و شیرینی داری، و کام دیگر را شیرین می کنی. می بینم که خودت را همرنگ جماعت نمی کنی. پسرم! همیشه چنان باش.
یادمان باشد که همه ی ما در هر لحظه و ثانیه در پیشگاه خداوند و اماممان هستیم و آن ها دائماً ما را زیر نظر دارند تا برای سعادت نهایی انتخابمان کنند ...

نگاهی شبیه نگاه شب خواستگاری
اگر همیشه این نوع نگاه را در زندگی هایمان داشته باشیم و هر لحظه از زندگیمان را جلسه ای مهم در زندگی که "خواستگاری" یکی از مهم ترین آن ها است در نظر بگیریم، قبول دارید که دیگه به راحتی هوس دروغ گفتن نمی کنیم ... خیلی راحت نگاهمان را علنی یا دزدکی به نامحرم نمی دوزیم ... مراقب حرف زدن هایمان هستیم که تهمت و غیبتی درش نباشد ، بویی از دل شکستن ندهد...
اصلا ببینم اگر من و شما الان بدونیم که یه نفری که ما را می شناسه (حتی اگر هم نشناسه) داره مارو نگاه می کنه، اصلا کار خطا به ذهنمان هم می آید؟؛ کسی که بیان می کند: ما بر همه احوال امت خود آگاهیم .
یادمون باشه ما هر لحظه در دید خدا و امام زمانمان هستیم ... این لحظات را هیچ وقت از یاد نبرید ... 
« اَلَم یَعلَم بِاَن الله یَری »  « آیا او (انسان) نمی داند که خداوند همه اعمالش را می بیند؟ » (14 علق)
« و لقد خلقنا الانسان و نعلم ما توسوس به نفسه و نحن اقرب الیه من حبل الورید » « و ما انسان را خلق کرده ایم و از وساوس (وسوسه ها) و اندیشه های نفس او کاملا آگاهیم که از رگ گردن او به او نزدیک تریم . » (16 ق)
« ... ان الله یحول بین المرء و قلبه و ... » « ... و بدانید خدا در میان شخص و قلب او حائل است ... » (26 انفال)
خوب امیدوارم تونسته باشم تا حد اندکی شما را در توجه به اینکه خداوند در همه حال با ما است یاری کنم پس مراقب خود باشیم تا بتوانیم ذره ای در اعمال و رفتارمان تجدید نظر کنیم و ذره ای به ذات پاکش نزدیک شویم.


منابع:سایت شهید اوینی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :