دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 228422
تاریخ انتشار : 1 دی 1396 21:41
تعداد بازدید : 307

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

نشانه های حماقت(14 و 15)

ویژگی های احمق از زبان امام علی(علیه السلام).

*چهاردهمین نشانه احمق:

«قبل از امكان يك عمل، عجله به خرج مى‏دهد.»

عن الامام علي علیه السلام: «مِنَ الْخُرْقِ الْمُعاجَلَةُ قَبْلَ الإِمْكانِ.» (نهج البلاغه؛ حکمت: 363)؛ از مصاديق حماقت، اقدام عجولانه براي كاري است قبل از اين كه موقع آن رسيده باشد.

 

هر کاری زمانی دارد که وقتی آن کار در زمان خودش انجام بگیرد، به بهترین نحو می تواند مفید و کامل انجام شود. اما اگر قبل از زمانش و یا بعد از زمانش انجام گیرد دیگر نمی توان انتظار ثمری درستی را از آن کار داشت.

بررسی زمان انجام کار وقتی امکان دارد که نفس انسان که رغبت به انجام کاری را دارد، تحت تسلط عقل باشد و عقل بدون بررسی های لازم اجازه انجام کار را ندهد.

احمق کسی است که نفسش بر عقلش غلبه دارد و رغبتهایش را آنقدر با هیجان مطرح می کند که عقل نمی تواند از او فرصتی را بگیرد تا جوانب آن را بررسی کند. لذاست که احمق مدام از کاری که می کند و حرفی که می زند احساس پیشمانی می کند!!

*پانزدهمین نشانه احمق:

«از آنچه انسان‏‏هاى عاقل به آن انس دارند، فرارى و بيزار است

عن الامام علي علیه السلام: «الجاهِلُ يَسْتَوْحِشُ مِمَّا يَأْنِسُ بِهِ الحَكيمُ الْحَليمُ.» (تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 74)؛ نادان از آنچه حكيمِ بردبار به آن انس دارد، وحشت مي‏كند.

شخصیت هر انسانی به همان چیزی است که به آن رغبت دارد و انس دارد و از آن لذت می برد.  هیجانات انسانها، تفاوت شخصیتی اصلی آنها را تشکیل می دهد.

احمق از چیزی تعجب می کند و برایش جالب است که اصلا برای عاقل شگفت آور نیست و یا احمق از پرداختن به کاری خسته نمی شود که عاقل کمی که به آن کار بپردازد خسته می شود زیرا اصلا انجام آن کار برایش لذتی ندارد. و بر عکس آن نیز این گونه است؛ مثلا عاقل از مطالعه لذت می برد ولی احمق کمی مطالعه می کند خوابش می گیرد. و یا عاقل حوصله خواندن یک صفحه از کتابی را هم ندارد، ولی احمق همان کتاب را تمام نکند زمین نمی گذارد.

احمق اصلا نمی تواند عاقل را درک کند و لذا از رفاقت با او خوشش نمی آید. احمق سراغ دوستانی همچون خودش می گردد و لذا روز بروز به حماقتش افزوده می شود و چون احمقها قسمت زیادتری از مردم را تشکیل می دهد، انسانهای عاقل بیشتر، تنها و بدون رفیق هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :