دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 227767
تاریخ انتشار : 27 آذر 1396 9:56
تعداد بازدید : 96

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

علل سکوت حضرت علی (ع) پس از رحلت پیامبر (ص) در امر خلافت

علل سکوت حضرت علی (ع) پس از رحلت پیامبر (ص) در امر خلافت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علل سکوت حضرت علی (ع) پس از رحلت پیامبر (ص) در امر خلافت

1396

فاطمه شوری      

منیر فارسی

فرزانه نیکوبرش      

سکوت ، علل ، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، خلافت ، پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله )

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

نگاهی هر چند سطحی به جوامع کنونی و حکومت های آنان از آغاز خلقت انسان تا کنون ما را با نحوه ی تشکیل حکومت ها و چگونگی تعیین حکمرانان آن ها آشنا می سازد و تفاوت کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را نیز از این راه می توان متوجه شد .

 مسئله حکومت جامعه مسلمین و تعیین خلافت بر حق ، پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله ) از جمله مسائلی بود که جامعه ی اسلامی و خاندان رسالت را با بحران عجیبی روبرو ساخت . این در حالی بود  که خداوند در قرآن کریم  به بیان ویژگی های  حکمرانان جامعه ی اسلامی پرداخته بودوپیامبر (صلی الله علیه و آله ) پس از بعثت ، از آغاز رسالت خود تا زمان ارتحالش در هر جا و در هر زمان که شرایط اقتضا می نمود ، از فرصت بهره می جست و مقام و منزلت علی (علیه السلام) را به اصحاب یاد آور می شد ، به خصوص در غدیر خم با فرمان حضرت حق ایشان را به طور خاص به عنوان جانشین بر حق بعد از خود از طرف خداوند تعیین کردند، ولی  لغزش های سیاسی ـ اجتماعی  جامعه باعث گردیده بود جریان خلافت از مسیر صحیح خود منحرف گردد و حق صاحبان حق ربوده گرددو خلافت به افراد ناشایست چون خلفای سه گانه ( عمر ، ابوبکر ، عثمان) برسد .

 در این میان امیرالمؤمنین (علیه السلام) با در نظر گرفتن مصلحت اسلام و جامعه ی مسلمین ، در عین شجاعت و درایت سکوت را پیشه نمودند که باعث به وجود آمدن شبهات در این زمینه گردید . ولی با این حال از سیاست کناره گیری نکرده و هر جا لازم می دیدند برای حفظ اسلام ، مشاوره هایی در امور سیاسی ، نظامی ، اجتماعی و ... به خلفا می دادند .

 هدف نوشتار حاضر بررسی معانی سکوت و علل سکوت حضرت علی (علیه السلام ) در امر خلافت از منظر آیات و روایات مختلف و کتب معتبر شیعه و سنی است . این نوشتار با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی و با شیوه اسنادی آیات و روایات و علل سیاسی و اجتماعی که در سکوت حضرت دخالت دارند را مورد بحث و بررسی قرار می دهد ، و نتیجه می گیرد که سکوت حضرت به معنای سکوت اضطرار گونه و مصلحتی بوده است نه به دلیل موافقت و همسویی با آن جریان .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :