چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 227735
تاریخ انتشار : 26 آذر 1396 23:6
تعداد بازدید : 195

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

نماز شب کلید رسیدن به دنیا و آخرت

جرعه های معرفت-شرح حدیث معصومین (ع) در کلام رهبر انقلاب کان فی وصیهًْ النبی (صلی الله علیه و آله وسلم) لعلی (علیه السلام): و عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ اللَّيْلِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ اللَّيْلِ وَ عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ اللَّيْلِ و عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ الزَّوَالِ، و عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ الزَّوَالِ و عَلَيْكَ بِصَلوَهًْ ِ الزَّوَالِ[1]...

در وصیت پیامبر اکرم (ص) بر امیرالمؤمنین علی (ع) آمده است:

بر تو باد كه به نماز شب قيام نمایی و بر تو باد كه به نماز شب قيام نمایی و بر تو باد كه به نماز شب قيام نمایی، و سه مرتبه ديگر گفتند كه بر تو باد كه به نماز زوال مبادرت نمایی و بر تو باد كه به نماز زوال مبادرت نمایی و بر تو باد كه به نماز زوال مبادرت نمایی.


فقراتی از وصیت نبی مکرم به امیرالمؤمنین(ع) را قبلا خواندیم، در ادامه حضرت سه مرتبه این جمله را تکرار می فرمایند: نافلۀ شب را بجا بیاور! معلوم می شود خصوصیاتی در بلند شدن در نیمه شب، سحرخیزی و عبادت کردن وجود دارد که در هیچ یک از نمازهای بیست و چهار ساعت دیگر، این خصوصیات وجود ندارد؛ لذاست که بر آن تأکید شده است.


نقل قولی را از مرحوم آقای حاج میرزا علی آقای قاضی (رضوان الله علیه) نقل کردند:

اوائلی که مرحوم آقای طباطبایی به نجف رفته و با ایشان آشنا شده بودند، ایشان می گفتند: در بین راه، به آقای قاضی برخورد کرد، ایشان به آقای طباطبایی اینطور توصیه می کنند: پسرم! اگر دنیا می خواهی، نماز شب بخوان! اگر آخرت می خواهی، نماز شب بخوان! یعنی اولین توصیه مرحوم میرزا علی آقای قاضی به این شاگردِ برگزیده برجسته همین نماز شب بود، دوستان بخصوص افرادی که بنیه جوانی دارند، این سفارش بسیار مهم را رعایت کنند، نگذارند نماز شب ترک بشود.
یعنی رفتار با نماز شب باید مثل نماز فریضه باشد، مادامی که قادرید و می توانید و محذور ندارید، اضطراری ندارید، حتما مقید باشید که نماز شب را بجا بیاورید. این را بایستی همه رعایت کنند. سپس فرمودند: علیک بِصَلوَهًْ الزوال، این را هم سه مرتبه فرمودند؛ به نظر می رسد، به قرینه صَلوَهًْ ِ اللیل که قبل فرمودند، نافله ظهر است نه نماز ظهر.
نماز ظهر، فریضه است، این تأکید مربوط به نافله ظهر است. اینجاهم مرحوم آقای قاضی (رضوان الله علیه) در یکی از مکتوباتی که به بعضی از تلامذه خودشان دارند، بر نافله ظهر خیلی تکیه می کنند، می فرمایند: این صَلوَهًْ ِ الأوابین است. تعبیر مرحوم آقای قاضی است که نافله ظهر، صَلوَهًْ ِ الأوابین است. این هم جزو نوافل بسیار مهم است.
_________________
[1] - الشافی، ص 829
* شرح حدیث در ابتدای درس خارج، 18/1/92 به نقل از مشرق

معارفی از کیهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :