يکشنبه - 2018 دسامبر 16 - 8 ربيع الثاني 1440 - 25 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 226393
تاریخ انتشار : 11 آذر 1396 23:58
تعداد بازدید : 139

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

شرح حدیث معصومین (ع) در کلام رهبر انقلاب

نشانه غافل ترین مردم، غافل ترین مردم آن کسی است که از این تغییرات و تبدّلاتی که در عالم وجود و در میان انسان ها بالخصوص به وجود می آید موعظه نگیرد، پند نگیرد، این [شخص] غافل است. چون پُر است این دنیا از موجبات پند...

قالْ وَ أَغفَلُ النّاس مَن لَم یَتَّعِظ بِتَغَیُّرِالدُّنیا مِن حالٍ إِلی حال (۱)


[امام صادق(ع) فرمود:]

غافل ترین مردم آن کسی است که از این تغییرات و تبدّلاتی که در عالم وجود و در میان انسان ها بالخصوص به وجود می آید موعظه نگیرد، پند نگیرد، این [شخص] غافل است. چون پُر است این دنیا از موجبات پند.


وَ سَکَنتُم فی مَسَاکِنِ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَنفُسَهُم(2)

این آیات کریمه قرآن به کسانی که به دولت و مقامی رسیدند تذکر می دهد که این جایی که شما امروز نشسته اید، قبل از شما یک عده دیگری نشسته بودند، آنها رفتند، شما آمدید. این تبدّل حالات است.
انسان باید از این تغییر مسیر تاریخ بشر، بالا رفتن ها و پایین آمدن ها در عالم پند بگیرد. پند هم انواع و اقسامی دارد؛ یعنی فقط این نیست که انسان احساس کند که این نعمت زوال پذیر است - این یکی از پندها است - اگر من و شما امروز نعمتی داریم، دیگرانی هم قبل از ما بودند که این نعمت را داشتند و از آنها گرفته شد.
در سطح دنیا هم همین جور است؛ از من و شما هم این نعمت ممکن است گرفته بشود؛ تصور نکنیم [این نعمت] ابدی است، تصور نکنیم امضاشده و تضمین شده و قطعی است؛ این نعمت را بایستی با شکر الهی و ادای وظیفه نعمت حفظ کرد.
*شرح حدیث در ابتدای درس خارج، 18/2/94
* پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب
——————-
۱) الامالی شیخ صدوق، ص ۷۲
۲) بخشی از آیه ۴۵ سوره ابراهیم؛ و در خانه هاى کسانى که بر خود ستم کردند ساکن شدید؛ و براى شما روشن گردید که با آنها چگونه معامله کردیم؛ و مثل ها براى شما زدیم؛ [باز هم بیدار نشدید].

معارفی از کیهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :