پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 224891
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396 2:20
تعداد بازدید : 62

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاري هفتمين جلسه سلسله مباحث گفتماني اخلاق در نهج البلاغه

هفتمين جلسه سلسله مباحث گفتماني اخلاق در نهج البلاغه با حضور مدير كل تبليغات اسلامي استان تهران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر، هفتمين جلسه سلسله مباحث گفتماني اخلاق در نهج البلاغه با حضور مدير كل تبليغات اسلامي استان تهران برگزار شد.
حجت الاسلام نوري زاده، در ابتدا با عرض تسليت به مناسبت مرگ هموطنان در زلزله اخير در شهر كرمانشاه و عرض تسليت به مناسبت وفات پيامبر اكرم (ص) و امام حسن مجتبي (ع) در ادامه به تفسير آيه انا لله و انا اليه راجعون پرداخت و گفت: در تفسير اين آيه شريفه بايد دانست، منظور از انا لله اين است كه مالك حقيقي، علت العلل و مسبب الاسباب اوست؛ و انا اليه راجعون يعني مرگ، حق است و خداوند هر تصرفي را مي تواند در ملكش انجام دهد.
ايشان، نماز آيات را در چهار مورد واجب دانست و اظهار داشت: خسوف و كسوف ، رعد و برق و بادهاي سرخ و سياه، زلزله. نماز آيات واجب مي شود و نماز آيات سرتعظيم فرود آوردن در برابر خدا و تحصيل طمئنينه است.
مدير كل تبليغات اسلامي استان تهران ، در ادامه به حادثه اي در دوران پيامبر (ص) اشاره كرد كه: زماني كه پسر پيامبر(صلي الله عليه و آله) از ماريه در كودكي از دنيا رفت، همان روز خورشيدگرفتگي رخ داد و حضرت، تشييع جنازه پسر خود را عقب انداخت و به مردم فرمود: اين از نشانه هاي خداست و به مرگ كسي مربوط نيست و آن را به مرگ فرزند من مربوط نكنيد.
حجت الاسلام نوري زاده، در ادامه جلسه به سلسله مباحث حضرت امير در نامه حضرت علي(عليه السلام) به فرزندشان امام حسن مجتبي (ع) پرداخت و خاطر نشان كرد: تعبير حضرت از اسير الموت، يعني راه فراري از مرگ نيست و مثل شكاري دست و پا بسته در دستان مرگ اسير هستيم و بايد توجه كرد كه در حال معصيت و گناه، اسير مرگ نشويم، دو نكته حائز اهميت در مورد مرگ مي باشد كه: 1- مرگ فنا و نابودي نيست بلكه حيات و موجوديتي ديگر است.2- مرگ، ايستگاهي نيست كه پس از 50 سال به آن برسيم بلكه طبق آيات قرآن مرگ و حيات باهم و در كنار هم است و همراه ماست بنابراين بايد پيوسته به ياد آن باشيم.
ايشان، با اشاره به روايتي از معصوم عليه السلام كه «نفس هاي انسان، قدم هاي او است در مقابل مرگ» ياد آور شد: برخي كه مي ميرند چشمشان باز است يعني فرصت بستن آن را به او نداده اند و بالعكس كسي كه مي ميرد و چشمش بسته است ، فرصت باز كردن آن را به او نداده اند؛ حضرت علي(عليه السلام)مي فرمايد« اي مردم هر كس از مرگ بگريزد، به هنگام فرار او را در مي يابد (يعني راه فراري نيست)، مرگ و اجل سرآمد زندگي است و فرار از مرگ آغاز آن است» ( يعني هر چه فرار كني به آن مي رسيد).
وي در ادامه به تعبير معاني حليف الهمون «هم و غم هميشه همراه انسان است» ، دار بالبلاء محفوفه «زندگي با بلاها پيچيده شده است» ، سريع الشهوات « كسي كه شهوات او را به زمين مي اندازد » ؛ خليفه الاموات«حضرت مي فرمايد تو جانشين مردگان هستي يعني راه همين است مردگان رفته اند كه ما جاي آنها را گرفته ايم» از منظر امير المؤمنين (ع) پرداخت .
حجت الاسلام نوري زاده، در پايان روايتي از پيامبر اكرم (ص) به امام علي (ع) بيان كرد.
گفتني است، اين جلسه سه شنبه 23 آبان ماه جاري در مجتمع اموزش علوم اسلامي كوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :