دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 224741
تاریخ انتشار : 21 آبان 1396 9:17
تعداد مشاهدات : 94

الگوی رفتاری رجال سیاسی از منظر اسلام با رویکردی برنامه ی امیرالمؤمنین(ع)به عثمان بن حنیف انصاری(حاکم بصره)

الگوهای رفتاری رجال سیاسی از منظر اسلام با رویکردی بر نامه ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به عثمان بن حنیف انصاری، این تحقیق با عنوان الگوی رفتاری رجال سیاسی از منظر اسلام با رویکردی بر نامه ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به عثمان بن حنیف انصاری (حاکم بصره)، تدوین شده است. هدف از این پژوهش، یافتن الگوهای رفتاری در بیانات قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) به ویژه وجود والای حضرت علی (علیه السّلام) است؛ که باید فرد منصب دار در حکومت اسلامی بدان جامه ی عمل پوشانده تا صلاح و رستگاری جامعه را در پی داشته باشد. می توان گفت انگیزه ی محرّک برای انجام چنین پژوهشی، یافتن الگوهای مناسب برای جلوگیری از انحراف رجل سیاسی و استواری حکومت اسلامی و آثار و نتایج سازنده یا مخرّب رفتار دینی یا غیر دینی ایشان بر روی جامعه ی اسلامی است. این پژوهش با روش توصیفی - تحلیلی بوده و یافته های تحقیق نشان می دهد امام در این نامه ویژگی هایی را به عثمان بن حنیف حاکم بصره گوشزد وتأکید می کند که می تواند برای همه-ی مردان سیاسی الگو قرار گیرد از جمله لزوم تبعیت از امام، مسئولیّت پذیری و عمل به وظیفه نسبت به خدا، ساده زیستی و دوری از تجمّلات و اسراف در استفاده از بیت المال، شریک بود

الگوهای رفتاری رجال سیاسی از منظر اسلام با رویکردی بر نامه­ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به عثمان بن حنیف انصاری، این تحقیق با عنوان الگوی رفتاری رجال سیاسی از منظر اسلام با رویکردی بر نامه­ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به عثمان بن حنیف انصاری (حاکم بصره)، تدوین شده است.

هدف از این پژوهش، یافتن الگوهای رفتاری در بیانات قرآن و اهل­بیت (علیهم السلام) به ویژه وجود والای حضرت علی (علیه السّلام) است؛ که باید فرد منصب­دار در حکومت اسلامی بدان جامه­ی عمل پوشانده تا صلاح و رستگاری جامعه را در پی داشته باشد.

می­توان گفت انگیزه­ی محرّک برای انجام چنین پژوهشی، یافتن الگوهای مناسب برای جلوگیری از انحراف رجل سیاسی و استواری حکومت اسلامی و آثار و نتایج سازنده یا مخرّب رفتار دینی یا غیر دینی ایشان بر روی جامعه­ی اسلامی است.

این پژوهش با روش توصیفی - تحلیلی بوده و یافته­های تحقیق نشان می­دهد امام در این نامه ویژگی­هایی را به عثمان بن حنیف حاکم بصره گوشزد وتأکید می­کند که می­تواند برای همه­ی مردان سیاسی الگو قرار گیرد از جمله لزوم تبعیت از امام، مسئولیّت­پذیری و عمل به وظیفه نسبت به خدا، ساده­زیستی و دوری از تجمّلات و اسراف در استفاده از بیت­ المال، شریک بودن در سختی­های مردم، دوری از حرام­خواری و شکم­پرستی، فانی دانستن دنیا و یاد مرگ

کلیدواژه­ها: الگوی رفتاری، رجال سیاسی، نامه­ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به عثمان بن حنیف انصاری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :