چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 222809
تاریخ انتشار : 22 مهر 1396 11:30
تعداد بازدید : 235

آموزه اخلاقی هفته

آموزه اخلاقی هفته

آموزه های اخلاقی هفته

بسم الله الرحمن الرحیم

نظم و انضباط فردی و جمعی

همه ی ما بارها شنیده ایم که حضرت علی(ع) در وصیت به امام حسن و امام حسین(ع) پس از ضربت خوردن فرموده اند:

اوصیکما و جمیع ولدی و أهلی و من بلغه کتابی، بتقوی الله و نظم أمرکم

                                                                    " نامه 47 نهج البلاغه "

اگر بنده و شما بخواهیم وصیت کنیم، بعد از تقوی چه چیزی را قرا می دهیم؟ به چه چیزی وصیت می کنیم؟ آیا بلافاصله بعد از تقوی، نظم در امور برایمان پررنگ است؟ پس فهم ما و نگاه ما چقدر با امیرمؤمنان(ع) فاصله دارد...

اگر امیر وجودمان مولا علی(ع) است، چقدر باید به این کلام بها دهیم؟

تقوای الهی و نظم در کارها.... تقوای الهی و نظم در کارها....

سرلوحه­ی رشدمان را این دوبال قرار دهیم. بکوشیم دررعایت این دو توصیه ....

جایگاه تقوا و ثمرات و برکاتش را تا حدی می دانیم( اگرچه آن هم بسیار جای فکر و کار دارد)

اما ثمره ی نظم چیست که این قدر توصیه شده است؟

- اینکه انسان در برنامه های معمول زندگی و کارهایش نظم و برنامه ریزی داشته باشد، این نظم، آرامش فکری و روانی برای فرد به ارمغان می آورد. بسیاری از استرس ها از بی نظمی است.

-اگر فکر انسان نظم و دسته بندی داشته باشد، آنچه می آموزد در جای خود قرار می گیرد و کم کم روابط مفاهیم و آموخته ها برای فرد آشکار می شود. دیگر آموخته ها لقلقه ی زبان و محفوظات بی کاربرد نیست.

-نظم از لوازم حکمت است. کارهای حکیم نظام مند است یعنی یک نظم دقیق و پیچیده دارد. بی نظمی من و شما را از حکمت دور می کند و معلومات منطقی و فلسفی اگر به حکمت کشیده نشود، حجابی بیش نیست.

-بزرگترین سرمایه ی ما، عمرمان است که چون یخ های آن یخ فروش، آب می شود و چاره ای برای بازگرداندنش نیست، چگونه سرمایه ی بزرگمان را به باد می دهیم؟

-بعضی عبادات مانند نماز شب، خواندن مقدار مشخصی از قرآن، خواندن زیارت عاشورا با صدلعن و صد سلام، دعای عهد، زیارت جامعه کبیره­­ و ... جزء برنامه روزانه­ی علما و کسانی که به جایی رسیده­اند، بوده و هست. چگونه حتی روزی این برنامه را ترک نمی­کردند و نمی­کنند­؟

برخی طلاب نجف نقل کرده بودند که ما هرروز ساعتمان را با لحظه­ی ورود امام خمینی(ره) به حرم امیرالمؤمنین(ع) تنظیم می­کردیم... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

-نظم ما در خانواده، یک الزام است. آرامش آور است گویی هر بی­نظمی شما مقابل یک پروژکتور قرار می­گیرد و چند برابرمی­شود. بی­نظمی ما در اثرات مخربی در فرزندان دارد. بخشی از ناارامی جامعه مان از این بی­نظمی هاست.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :