دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 222715
تاریخ انتشار : 23 مهر 1396 23:8
تعداد بازدید : 129

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

همت بزرگ و عدم آسایش تن

مگر اسکندر می توانست اسکندر باشد و تنش راحتی ببیند! مگر نادر، همان نادر ستمگر، همان نادری که از کله ها مناره می ساخت، همان نادری که چشم ها را درمی آورد...

همان نادری که یک جاه طلبی دیوانه و بزرگ بود، می توانست نادر باشد و تنش آسایش داشته باشد؟

گاهی کفشش، ده روز از پایش به درنمی آمد، اصلا فرصت نمی کرد کفشش را درآورد.

نقل می کنند که یک شب از همین دهنه زیدر از جلوی یک کاروانسرا عبور می کرد، زمستان سختی بوده، آن کاروانسرادار گفته بود که نیمه های شب بود که یک وقت دیدم در کاروانسرا را محکم می زنند، تا در را باز کردم یک آدم قوی هیکل سوار بر اسب بسیار قوی هیکلی آمد تو، فورا گفت غذا چه داری؟

من چیزی غیر از تخم مرغ نداشتم. گفت: مقدار زیادی تخم مرغ آماده کن! من برایش آماده کردم، پختم، گفت: نان بیاور، برای اسبم هم جو بیاور. همه اینها را به او دادم. بعد اسبش را تیمار کرد. دست به دست ها و پاها و تن اسب کشید. دو ساعتی آنجا بود و یک چرتی هم زد. وقتی خواست برود، دست به جیبش برد و یک مشت اشرفی بیرون آورد، گفت: دامنت را بگیر! دامنم را گرفتم، آنها را ریخت در دامنم بعد گفت: الان طولی نمی کشد که یک فوج پشت سر من می آید، وقتی آمد، بگو: نادر گفت: من فلان جا رفتم فورا پشت سر من بیایند. مرد کاروانسرادار می گوید: تا شنیدم «نادر»، دستم تکان خورد، دامن از دستم افتاد. گفت: می روی بالای پشت بام می ایستی، وقتی آمدند، بگو: توقف نکنند، پشت سر من بیایند. خودش در آن دل شب دو ساعت قبل از فوجش حرکت می کرد، بعد فوج شاه آمدند اینجا، من از بالا که فریاد کردم نادر فرمان داد، اتراق باید در فلان نقطه باشد، اینها غرغر می کردند، ولی یک نفر جرات نکرد که نرود، همه رفتند.

خوب آدم اگر بخواهد نادر باشد، دیگر نمی تواند در رختخواب پر قو هم بخوابد. نمی تواند عالی ترین غذاها را بخورد… هرکس در هر رشته ای بخواهد همت بزرگ داشته باشد، روح بزرگ داشته باشد، بالاخره آسایش تن ندارد. (1)
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- گفتارهای معنوی، شهید مرتضی مطهری، ص 169

معارفی از کیهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :