پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 24 - 18 جمادي الاول 1440 - 4 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 221305
تاریخ انتشار : 17 مهر 1396 10:18
تعداد بازدید : 337

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

منش و زی طلبگی

خلاصه مقاله «منش و زی طلبگی»

گردآورنده: مریم آزادمنش نسیم کریم نژاد

تلخیص: زهره اقلیدی

چکیده

نقش روحانیون، نقش هدایت و روشنگری معنوی است. اگر روحانیت از زیّ خود خارج بشود و در پی قدرت طلبی و قدرت نمایی و سوء استفاده باشد؛ لطمه اش به جامعه غیر قابل جبران است.

امروز نظام، نظام اسلامی است و روحانیون مظهر اسلام هستند.

معنای زیّ طلبگی

طلبگی این است که در دنیا مانند دنیا طلبان عمل نکنیم و هرچه هوس کردیم؛ نخواهیم. شأن طلبگی این است که یک زیّ متوسط همراه با قناعت، سلامت مالی و سادگی به طور نسبی برای خودش نگه دارد و سلامت اخلاقی هم خیلی مهم است. (بیانات رهبری در دیدار روحانیون استان سمنان، 17/8/85)

اگر از زیّ متعارف روحانیت خارج شویم و به مادیات توجه کنیم، منتهی به شکست روحانیت خواهد شد و شکست روحانیت، شکست اسلام است. (صحیفه امام، ج18، ص13)

اهمیت تقوا در تلبس به لباس روحانیت

تا شما عمامه سرتان نیست، مردم یک طور توقع دارند؛ اما وقتی عمامه بر سر گذاشتید، توقع طور دیگری خواهد شد. (بیانات رهبری در مراسم معمم شدن جمعی از طلاب، 26/10/68)

منش طلبگی

تکلیف جامعه روحانیت این است که هرچه توان دارد بر استحکام معنوی جامعه ی علمی روحانیت بیفزاید. علمای محترم در این زمینه، عملاً و فکراً و مشیاً وارد شوند، زیرا آبروی اسلام و انقلاب است. (بیانات رهبری در مراسم بیعت طلاب و روحانیون، 4/4/68)

روحانی اگر درست شد، همه چیز درست می شود و اگر خدای نخواسته فاسد شد، فسَدَ العالمُ و این مسئله واقعیتی است. (صحیفه امام، ج15، ص 483)

همسویی قول و عمل طلبه

مبلغ دین نباید به زبان اکتفا کند، بلکه عمل او نیز باید ایمان و اخلاص و صفایش را در بیانِ حقایق برای مخاطب ثابت کند. (بیانات رهبری در دیدار جمعی از روحانیون، 27/10/74)

خود شما که مردم را از دنیا بر حذر می دارید، اگر خودتان توجهتان به دنیا باشد و حریص در دنیا باشید، مردم دچار انحراف می گردند و تزلزل عقیدتی در افراد ضعیف بروز می کند. (صحیفه امام، ج18، ص15)

نتیجه گیری

یک روحانی، وقتی سخنی نافذ خواهد داشت که عملاً نشان بدهد به زخارف دنیا بی اعتناست و آن حرصی که بر دل های دنیاداران و دنیامداران حاکم است، بر او حاکم نیست.

آزاد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :