شنبه - 2018 سپتامبر 22 - 12 محرم 1440 - 31 شهريور 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220913
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 11:57
تعداد بازدید : 194

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

روابط اجتماعی در شبکه های مجازی از منظر قرآن

انسان برای ادامه حیات و رفع نیازهای خود، نیازمند داشتن روابط اجتماعی با دیگران است،با پیشرفت ارتباطات و به وجود آمدن شبکه های مجازی، روابط اجتماعی با دیگران افزایش یافته استا به وجود آمدن شبکه های مجازی وگسترش روابط اجتماعی کاربران با یکدیگر ضرورت می یابد، روابط اجتماعی صحیح در شبکه های مجازی بر اساس آموزه های .قرآن کریم مورد بررسی قرار گیرد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 روابط اجتماعی در شبکه های مجازی

از منظر قرآن

 

 

 

 

طوبی حاج محمدیان 

 

 خانم دکترفاطمه السادات ارفع

 

سرکار خانم نیکو برش 

 

اجتماع، روابط اجتماعی، شبکه مجازی. 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

     انسان برای ادامه حیات و رفع نیازهای خود، نیازمند داشتن روابط اجتماعی با دیگران است، که از بدو تولد تا پایان عمر با آن در ارتباط است. با پیشرفت ارتباطات و به وجود آمدن شبکه های مجازی، روابط اجتماعی با دیگران افزایش یافته است. خداوند در قرآن کریم بایدها و نبایدهای روابط اجتماعی را بیان کرده است که با رعایت آن ها می توان روابط اجتماعی مستحکمی را در بین افراد جامعه شاهد باشیم که این موارد در شبکه های مجازی همانند فضای حقیقی قابل اجرا می باشد. حال اگر بایدها و نبایدهای روابط اجتماعی در شبکه های مجازی رعایت نشود چه بسا آسیب آن بیشتر از منفعتش خواهد بود. با به وجود آمدن شبکه های مجازی وگسترش روابط اجتماعی کاربران با یکدیگر ضرورت می یابد، روابط اجتماعی صحیح در    شبکه های مجازی بر اساس آموزه های قرآن کریم مورد بررسی قرار گیرد. هدف از این تحقیق، شناسایی مؤلفه های مثبت و منفی روابط اجتماعی در شبکه های مجازی از منظر قرآن کریم                  می باشد.

    یافته های تحقیق نشان می دهد همان طور که  اصول حاکم بر روابط اجتماعی از دیدگاه قرآن کریم در فضای حقیقی حکم فرماست؛ در فضای مجازی نیز قابل اجرا می باشد. از مؤلفه های مثبت روابط اجتماعی در شبکه های مجازی از منظر قرآن می توان به بیداری اسلامی،                ارتباط مجازی، همیاری اجتماعی و از مؤلفه های منفی نقض حریم خصوصی، اشاعه فحشا و             بی بند و باری، استحاله اعتقادی و فرهنگی اشاره نمود. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :