سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220904
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 11:4
تعداد بازدید : 160

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

اصول شهرسازی اسلامی و کارکرد آن در عصر حاضر

طراحی مولفه ها و ویژگی های شهر بر اساس آموزه های قرآنی و روانی صحیح، از جمله مسائل مورد توجه دانشمندان اسلامی و محققین حوزه معماری و شهرسازی است.ر این اساس این پژوهش بر آن است تا با بررسی مفهوم شهر اسلامی در منابع مختلف از جمله قرآن و احادیث مهمترین ارکان و عناصر شهر اصیل اسلامی را شناسایی کرده و بیان نماید.
                                                                              بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

اصول شهرسازی اسلامی و کارکردهای آن در عصر حاضر 

 

 زمستان 1395 

سحر یعقوبخانی  


خانم عذرا خلیلی  

 

آقای مسعود محفوظی  

 

 

شهرسازی اسلامی؛ اصول؛ کارکردها، عصر حاضر. 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


 پرداختن به موضوع شهر اسلامی و بازشناسی مولفه های اصلی و شاخصه های آن، امكان راهبري، هدايت و كنترل سيستم شهري شهرهای امروز و دستيابي به هر آنچه تحت عنوان «حيات طيبه» در پرتو تعاليم عاليه دين مبين اسلام لازم و ضروري بوده است، را فراهم می سازد.  طراحی مولفه ها و ویژگی های شهر بر اساس آموزه های قرآنی و روانی صحیح، از جمله مسائل مورد توجه دانشمندان اسلامی و محققین حوزه معماری و شهرسازی است که علیرغم تحقیقات فراوان و منابع سرشار، طرفداران این بحث هنوز به نقطه نظر واحدی در این مورد نرسیده اند. بر این اساس این پژوهش بر آن است تا با بررسی مفهوم شهر اسلامی در منابع مختلف از جمله قرآن و احادیث و سایر متون دینی و همچنین بررسی نظریات صاحبنظران این حوزه، ضمن ارائه توضیحی دقیق و جامع از مفهوم شهر اسلامی و بیان مهمترین ویژگیهای آن، مهمترین ارکان و عناصر شهر اصیل اسلامی را شناسایی کرده و بیان نماید.

در ابتدا تلاش بر این است تا با مرور ادبیات نظری حوزه تمدن و شهرسازی پیش زمینه لازم برای ورود به مبحث شهرسازی اسلامی فراهم شود. در فصل دوم با مراجعه به منابع دین اسلام از جمله قرآن، نهج البلاغه، احادیث و آرا و نظرات دانشمندان علوم دینی در زمینه شهرسازی اسلامی، مهمترین اصول شهرسازی اسلامی بررسی می شود و در فصل دوم این اصول به تفصیل بیان می گردند. در انتها مجموعه ای از شاخص ها برای بررسی کارکرد شهرهای اسلامی در جهان امروز معرفی می شوند و وضعیت آنها بطور خلاصه بررسی می شود و مجموعه روشهایی برای بهبود این شاخص ها و نزدیک تر شدن شهرهای امروزی به شهر ایده آل اسلام بیان می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 اضر.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :