يکشنبه - 2018 آگوست 19 - 8 ذيحجه 1439 - 28 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220898
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 10:17
تعداد مشاهدات : 158

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

عوامل پیدایش داعش

داعش، نام جریان تروریستی است كه در صدد ايجاد حكومت اسلامي به سبك خليفه گري در سرزمين هاي اسلامي مي باشد.علل پيدايش داعش را مي توان در عوامل سياسي، اعتقادي و انساني خلاصه كرد.خشي از عوامل سياسيپيدايش داعش مربوط به عوامل داخلي كشورهاي درگير نظير سوريه و شام و بخشي مربوط به عوامل منطقه اي و فرامنطقه اي مي باشد.از عوامل انساني مسائل رواني، تكبر و خشونت، تعصبات قومي يا فرقه اي می باشد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل پیدایش داعش  

 

 

 پاییز 1395

 

 محبوبه احمدی دستجردی

 

 خانم قوجازاده

 

 خانم قوی 

 

 داعش ، عوامل سیاسی ، اعتقادی و انسانی ، تکفیر ، تفسیر به رای خلافت اسلامی 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 داعش مخفف (دولت اسلامی عراق و شام) نام جریان تروریستی است كه در صدد ايجاد حكومت اسلامي به سبك خليفه گري در سرزمين هاي اسلامي مي باشد. شناخت عوامل پيدايش داعش، ما را در پيشگيري رشد آن در بين جوانان مسلمان ياري مي رساند. علل پيدايش داعش را مي توان در عوامل سياسي، اعتقادي و انساني خلاصه كرد. بخشي از عوامل سياسي پيدايش داعش مربوط به عوامل داخلي كشورهاي درگير نظير سوريه و شام و بخشي مربوط به عوامل منطقه اي و فرامنطقه اي مي باشد.

هرج و مرج ناشي از جنگ و اختلافات قومي و فرقه اي در عراق و شام و نبودن حكومت و ارتش مقتدر از عوامل داخلي و از ديگر سو دخالت ها و رقابت هاي كشورهاي منطقه مانند عربستان و تركيه از عوامل منطقه اي پيدايش داعش مي باشد. در اين ميان دخالت هاي آمريكا به عنوان عامل اصلي پيدايش داعش به منظور حفظ قدرت بلامنازع در منطقه و تسلط بر ثروت هاي عظيم منطقه وتامین امنیت اسراییل و جهت دهي به بيداري اسلامي به سمتي كه منافع كشورهاي استعماري را تأمين كند و موجه كردن حضور نظامي آمريكا در منطقه به بهانه ي مبارزه با تروريسم از عوامل فرامنطقه اي مي باشد.

از لحاظ اعتقادي و فكري آنچه حائز اهميت است ريشه هاي افكار انحرافي وهابيت و سلفي گري است كه مهم ترين اين عوامل اصالت دادن به ظاهر قرآن و احاديث و مخالفت با عقل، سطحي نگري و تفسير به رأي و از همه مهم تر توسيع در عبادت و شرك مي باشد. از عوامل انساني  مسائل رواني، تكبر و خشونت، تعصبات قومي يا فرقه اي و نقش افرادي مانند ابن تيمیمیه ومحمد ابن عبد الوهاب وزرقاوی می باشد.

در آخر بايد گفت دشمني و كينه توزي استعمارگران با اسلام پاياني ندارد، اسلامي كه عمل به دستورات بلند و ناب آن مانع چپاولگري هاي آنان خواهد شد. اين مهم بيداري همه ي مسلمانان را در جهت درست و الهي مي طلبد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :