سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220213
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 13:48
تعداد بازدید : 151

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

قربانی ومراسم آن در دین اسلام و یهود

قربانی یک آیین تاریخی و دینی است که در آن بشر به منظور تثبیت یا تجدید ارتباط درست بشری به فرمان الهی موجودی جاندار یا بی جان پیشکش (تقدیم) می کند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

قربانی ومراسم آن در دین اسلام و یهود

1396

 

 

نرگس قربانی  

 

خدیجه بوترابی

 

ملیحه حاجیان

 

قربانی ، شعائر ، ذبح، یهوه، عیدقربان ، اعیاد یهود

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

قربانی یک آیین تاریخی و دینی است که در آن بشر به منظور تثبیت یا تجدید ارتباط درست بشری به فرمان الهی موجودی جاندار یا بی جان پیشکش (تقدیم) می کند. این آیین از ابتدایی ترین اشکال شناخته شده عبادی می باشد . قربانی دراسلام واجبی است که در مسلمانان تکلیف شرعی محسوب می شود  و در مراسم حج گوسفندی در روز عید قربان ذبح می شود که به آن قربانی اطلاق می شود.

دردین یهود نیز شعائر قربانی از جمله آیین های مهم دین حضرت موسی (ع) می باشد که قربانی از اولین و مهم ترین شعائر خدمت به خداست.بابیان این مطلب می توان به اهمیت این موضوع پی برد که در طی قرون و اعصار قربانی ها در قالب شعائر صور گوناگونی یافته است و با وجود پیشرفت علمی و فرهنگی هرگز ازبین نرفته است.

در این تحقیق به اهمیت و جایگاه و هدف ازقربانی در دودین پرداخته شده است و هم چنین تفاوت ها وشباهت های این دو دین در بحث قربانی ارایه گردیده و نتایج حاصل از این تحقیق اینکه: قربانی در دین اسلام بیشتر جنبه معنوی دارد به طوری که کمک به نیازمندان وفقرا مدنظراست و خلوص وعبودیت نسبت به خالق یکتا و نزدیکی به خدااست.دردین یهود، قربانی یک عمل عبادی است که گاهی به عنوان رشوه به خداوند داده می شود تا با این عمل رضایت یهوه را تامین و حمایت او را جلب نمایند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :