جمعه - 2018 ژوئن 22 - 9 شوال 1439 - 1 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220212
تاریخ انتشار : 3 مهر 1396 13:38
تعداد مشاهدات : 116

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

گزارش فرهنگي(سلسله مراتب بندگي )

(سلسله مراتب بندگي )

گزارش فرهنگي(سلسله مراتب بندگي )

استاد:سركار خانم توسلي

زمان:96/7/3

موضوع: اخلاق عملي .

  • مبارزه با هوای نفس دو بخش دارد که این دو بخش را باید در کنار هم انجام دهیم: 1-ترک شهوات صبر در ناملایمات
  •  امام صادق(ع) به یکی از اصحاب خود فرمود: «من به حق به شما می گویم که شما به آنچه می خواهید (نهایتاً لقاءالله) نمی رسید مگر به ترک آنچه میل و شهوت دارید و به چیزهایی که آرزو دارید نمی رسید مگر با صبر کردن در برابر ناملایمات؛ بِحَقٍّ أَقُولُ‏ لَکُمْ‏ إِنَّکُمْ‏ لَا تُصِیبُونَ‏ مَا تُرِیدُونَ إِلَّا بِتَرْکِ مَا تَشْتَهُونَ وَ لَا تَنَالُونَ مَا تَأْمُلُونَ إِلَّا بِالصَّبْرِ عَلَى مَا تَکْرَهُونَ»(تحف العقول/ص305 و امالی مفید/208)

بعضی ها حاضرند شهوت و گناه را ترک کنند ولی حاضر نیستند در بلا و مصیبت صبر کنند/ با دو بالِ «ترک هوس» و «صبر در بلا» می توان پرواز کرد

  • بعضی از آدم های مذهبی حاضرند شهوت و گناه را ترک کنند ولی حاضر نیستند در بلا و مصیبت صبر کنند. بعضی ها نیز حاضر هستند در بلا صبر کنند ولی حاضر نیستند گناه را ترک کنند. در صورتی که این دو باید با هم باشد تا نتیجه بدهد. چون انسان با دو بال می تواند پرواز کند، یکی اینکه وقتی هوسی به سراغش آمد، آن را ترک کند و گناه را کنار بگذارد و دیگر اینکه وقتی بلایی بر سرش آمد صبر کند.
  • از حاج آقای دولابی(ره) می پرسیدند که به ما دستور العمل بدهید، ایشان می فرمود که دستورالعمل نمی خواهد فقط «بروید و راضی باشید!» چون مردم معمولاً رضایت را کم دارند. همان کارهای خوبی که انجام می دهیم و مراقبتی که در ترک معصیت انجام می دهیم اگر با چاشنیِ «رضایت» همراه باشد، به ما کمک خواهد کرد با این دو بال بالاخره از زمین جدا شویم و پرواز را آغاز کنیم.
  • صبر کردن در ناملایمات هم خودش مبارزه با هوای نفس است. گاهی اوقات همین که آدم در مقابل سختی ها و ناملایمات در دل خودش نِق نمی زند مبارزه با هوای نفس محسوب می شود. گاهی اوقات انسان مشکل دارد ولی باز هم پیش خودش و خدای خودش لبخند می زند و این هم مبارزه با هوای نفس محسوب می شود و رضایت خدا را به دنبال دارد. چون خدا می داند که بنده اش چقدر دارد رنج و سختی می کشد ولی علی رغم این رنج ها باز هم به رضای خدا راضی است و شکر می کند.
  • امام حسین(ع) در سخت ترین بلاهای روز عاشورا و آن موقعی که علی اصغر(ع) بر روی دست های حضرت جان می داد، خون علی اصغرش را به آسمان پرتاب می کرد و می فرمود: خدایا من این بلا را تحمل می کنم و راضی هستم (هونٌ‏ عَلَیَّ‏ مَا نَزَلَ بِی أَنَّهُ بِعَیْنِ‏ اللَّه؛ لهوف/ص117) «راضِیَةً مَرْضِیَّةً» به این می گویند.

هر روز و در هر حالتی باید دأب انسان مبارزه با هوای نفس باشد

  • امیرالمؤمنین(ع) می فرماید: «کسی که می خواهد حالش اصلاح شود و نفسش سلامت شود باید مرام خود را این قرار دهد (یعنی عادت، بنا و برنامه اش این باشد) که در هر حالی مبارزه با هوای نفس کند؛ وَ مَنْ أَرَادَ إِصْلَاحَ‏ حَالِهِ‏ وَ سَلَامَةَ نَفْسِهِ فَلْیَجْعَلْ دَأْبَهُ مُجَاهَدَةَ النَّفْسِ عِنْدَ کُلِّ حَالٍ»(ارشاد القلوب/ج1/ص98) ‏هر روز و در هر حالتی باید دأب انسان این باشد که با هوای نفس خودش مبارزه کند و یک لحظه نباید از این امر غافل شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :