چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220029
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1396 8:33
تعداد بازدید : 149

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

را ه های مقابله با انحرافات اقتصادی از دیدگاه آیات و روایات

انحرافات اقتصادی که همان دور شدن از معیارها و ارزش های اقتصادی جامعه است تهدیدی علیه اقتصاد جامعه محسوب شده و سلامت اقتصادی جامعه را سست و متزلزل می سازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

را ه های مقابله با انحرافات اقتصادی از دیدگاه آیات و روایات

1396

 

 

نسیبه قنبری

 

محبوبه نصرتی زاده

 

ملیحه حاجیان

 

اقتصاد، انحرافات اقتصادی، روابط مالی، مجازات اسلامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مهم ترین عاملی که جامعه انسانی را براساس خود پایدار می دارد، اقتصاد است. اقتصاد نقش بسیار تعیین کننده ای در ساختار روابط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره جامعه دارد. لذا وجود انحراف در بخش های مختلف در اقتصاد، جامعه را از رسیدن به اهداف خویش بازداشته و بنیان های اقتصادی آن کشور را مورد تهدید قرار می دهد. با توجه به اهمیت مساله در این تحقیق سعی شده است به بررسی علل، پیامدها و راه های مقابله با انحرافات اقتصادی پرداخته شود و روش جمع آوری مطالب به شیوه ی توصیفی، تحلیلی-کتابخانه ای درصدد پاسخ به این سؤال است که راه های مقابله با انحرافات اقتصادی از دیدگاه آیات و روایات چیست؟

از مهم ترین نتایج این مطالعه این است که انحرافات اقتصادی که همان دور شدن از معیارها و ارزش های اقتصادی جامعه است تهدیدی علیه اقتصاد جامعه محسوب شده و سلامت اقتصادی جامعه را سست و متزلزل می سازد.

لذا حکومت اسلامی باید به شناسایی علل انحرافات اقتصادی که شامل عوامل درونی ،بیرونی ،عوامل اقتصادی ،عوامل اجتماعی و... ازجمله:خودخواهی،حرص وطمع ،جو ناسالم ،فقر ،ثروت،بیکاری،الگوهای منحرف و...بپردازد تا بتواند بعد از شناسایی علل از پیامدهای ناگوار ومخرب انحرافات اقتصادی همچون عدم رشد اقتصادی ،فرار سرمایه ،رواج بی عدالتی ،فقر وبدبختی ،افزایش فاصله طبقاتی ،ایجاد نارضایتی قلبی ،و..جلوگیری به عمل اوردو سپس با تکیه بر آموزه های دینی راه های مناسب جهت مقابله با انحرافات اقتصادی را برگزیند. از جمله راه های مقابله با انحرافات اقتصادی از دیدگاه آیات و روایات به مجازات رساندن عاملان انحراف، عدم تبعیض در برخورد با منحرفان، برقراری عدالت اقتصادی، استفاده از تدابیر پیش گیرانه و غیره می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :