يکشنبه - 2018 ژوئن 24 - 11 شوال 1439 - 3 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 219269
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396 8:0
تعداد مشاهدات : 189

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

انتظار و وظایف منتظران در زمان غیبت

مقاله «انتظار و وظایف منتظران» کاری از طلبه گرامی خانم زهره اقلیدی.


چکیده

انتظار ترکیبی از ایمان و اعتقاد به مبانی دین و ولایت امام زمان(عجَّل الله تعالی فرجه الشریف) است؛ به معنای چشم به راه بودن و نوعی امید داشتن به آینده­ای است که در آن ظلم و بی عدالتی نباشد و امید به آمدن رهبری که جهان را پر از عدل و داد می­کند. انتظار نقش سازنده­ای در زندگی سیاسی و اجتماعی منتظران دارد که عبارت­اند از: امیدواری، اصلاح طلبی، نگهبانی از ایمان، عامل مقاومت و بقای اسلام، مقاومت در برابر انحرافات، توازن بین ناامیدی و امید دعا برای فرج حضرت(عجَّل الله تعالی فرجه الشریف) بسیار سفارش شده است که خود فرجی است. باید برای فرج امام(عجَّل الله تعالی فرجه الشریف) دعا کرد تا زمینه­ساز ظهور شویم.

از مهم­ترین وظایف منتظران ظهور امام زمان را با استفاده از کتاب­های حدیثی و تفاسیر و قرآن کریم استخراج کرده و در متن آورده­ایم.

بعد از مفهوم شناسی لغوی و اصطلاحی کلمه­ی انتظار که ریشه (ن ظ ر) ایجاد شده است به اهمیت انتظار و فضلیتی که این عمل در این دوره و عصر غیبت دارد پرداخته که حلقه اتصالی است که شیعیان را به امام خودشان اتصال می­دهد و آثاری که انتظار بر روی شیعیان دارد و به خودسازی فردی و اجتماعی منجر می­شود و وظایفی که منتظران در این عصر غیبت بر عهده دارند که باعث شناخت امام زمانش می­شود و اشتیاق برای دیدار با حضرت صاحب الزمان در مردم بیشتر می­شود.

بنابراین باید با فرهنگ انتظار آشنا شویم تا بتوانیم معرفت امام زمان را در قلب خود احساس کنیم و جامعه را برای حضور امام زمان مهیا کنیم. با تمسک به امام زمان از این وجود ارزشمند بهره­مند شویم و آمادگی خود را برای درک حضور و تشریف­فرمایی و فرج حضرت بیشتر کنیم.


برای مشاهده متن مقاله به فایل زیر مراجعه نمایید:
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :