سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218939
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 2:45
تعداد مشاهدات : 206

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

صله رحم

مقاله صله رحم کاری از طلبه گرامی خانم نیره باقری.چكيده

صله رحم در اصطلاح وصل شدن و محبت و سلوك داشتن با خويشاوندان و نزديكان تعريف شده است. آنچه كه امروزه ما شاهد آن مي باشيم اين است كه انسان ها در اين زمانه آنقدر خود را درگير مسائل جانبي كرده اند كه از اين فريضه مهم و الهي غافل شده اند و يا نسبت به آن توجيه چنداني نداشته اند.

صله رحم به معناي وصل شدن و محبت و مهرباني داشتن با اقربا مي باشد و هم چنين مباني مهمي را دارا مي باشد كه از جمله مباني رواني - عاطفي و رواني- اجتماعي بوده است. هم چنين اين مسئله مي تواند هم تراز با عدالت و احسان در نظر گرفته شود و نيز داراي آثار مثبتي هم چون تقويت دين، افزوني ثروت و رفع فقر و ايجاد عزت و احترام، استفاده بردن از خانه هاي خويشان و نزديكان، افزايش طول عمر و آساني حساب مي باشد و هم چنين در صورت ترك صله رحم عواقبي سوء هم در برخواهد داشت و باعث مي شود كه در صورت عدم انجام آن انسان با مخالفت امر خدا مواجه شود و باعث انجام گناه و معصيت شود. آنچه كه باعث مي شود انسان از اين امر مهم بازداشته شود دو عامل مختال بودن و فخور بودن است اين كه انسان به جايي كشيده شود كه غرور و تكبر به او اجازه رفت و آمد با خويشان را ندهد.

بنابراين بايد دانسته شود آنچه كه خداوند در قرآن به آن تاكيد فرموده است به عنوان يك امر مهم تلقي شود و فراموش نشود كه در صورت ترك آن عواقب آن گريبانگير خواهد شد.برای مشاهده متن مقاله به فایل زیر مراجعه نمایید:


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :