سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218937
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 14:50
تعداد مشاهدات : 230

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

جنگ نرم و راهكارهاي مقابله با آن

مقاله جنگ نرم و راهكارهاي مقابله با آن، کاری از طلبه گرامی خانم نیره معصوم بیگی
چکیده

مفهوم جنگ نرم اصولا در مقابل جنگ سخت استفاده شده و براي جنگ نرم تعاريف مختلفي ارائه گرديده است . جنگ نرم ، به مجموعه اقداماتي كه موجب دگرگوني در هويت فرهنگي و الگوهاي رفتاري جامعة مورد هدف مي شود ، اطلاق شده است . به عبارتي ديگر هر گونه اقدام نرم و رواني و تبليغات رسانه اي كه جامعه هدف را نشانه گرفته و بدون استفاده از زور ، موجب تغيير فرهنگ و ارزش هاي آن جامعه شود .

كشور ما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مورد هجوم نظامي واقع شد و دشمن كه نتوانست در اين عرصه به اهداف خود برسد ، با هجوم به ارزش ها و باورهاي ديني و فرهنگي جامعه ، رويكرد جنگ نرم را در پيش گرفت . در طول ساليان گذشته رهبر معظم انقلاب با رهنمودهاي خود خطر بزرگ اين تهاجم را به مسئولين و مردم كشور گوشزد كرده اند و همواره توصيه به جستجوي راهكارهاي لازم براي مقابله با اين هجمه فرموده اند .

جنگ نرم فرهنگی برخلاف راهبردهای جنگ سخت ، دارای چهره ای نرم و عوام فریب ، به ظاهر توجیه شده ، تدریجی و با بهره گیری از ابزارهای فرهنگی و ماهیتی خطرناک است . دشمنان برای نابودی فرهنگ اسلامی ، مبارزه با ولایت فقیه ، جدایی دین از سیاست و حذف روحانیت ، از ابزارهای فرهنگی و نرم امروزی استفاده می كنند . از اين رو باید با هوشیاری و بصیرت آنها را خنثی کرد .

از آنجايي كه مقابله با هر پديده اي ، نياز به شناخت و آگاهي كافي از زواياي مختلف آن دارد به همين منظور در اين مقاله ابتدا تعاريف و اصطلاحات مرتبط با جنگ نرم بيان شده و سپس به اهداف و ابعاد جنگ نرم در محورهاي فرهنگي و سياسي پرداخته شده است . همچنين به مقوله علل گرايش دشمن به جنگ نرم عليه جمهوري اسلامي ايران اشاره شده است .در ادامه راهبرد هاي محوري مقابله با جنگ نرم و همچنين راه كار هايي براي مقابله با دشمن ارائه شده است .

يکی از بحث های پیش روی جنگ نرم ، را ههای مقابله با آن است که به برخی از آنها در این پژوهش پرداخته می شود . مبحثی که در عرصۀ مقابله با پدیده های هجومی فرهنگی ، مطرح است ، مهندسي فرهنگی است که به خصوص در جوامع ارزشی به مثابه يک التزام و ضرورت مطرح است . این مقاله با روش توصیفی تحلیلی درصدد بررسی مفهوم جنگ نرم است و به راهکارهای مقابله و بحث مهندسي فرهنگی به عنوان يک راهبرد عملیاتی و راه مقابله با هجوم فرهنگی نرم دشمن به طور اخص توجه دارد.


برای مشاهده متن کامل مقاله روی فایل زیر کلیک کنید:


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :