چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218786
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1396 0:32
تعداد مشاهدات : 205

مدرسه علمیه زهرای اطهر(س)

چرا شیعه هستیم؟!

دلایلی بر حقانیت شیعه..

 به چه دلیل شیعه هستید؟
چند جواب کوتاه و راحت


اولین چیزی که باید گفت اینه که: مذهب شیعه، مذهبی جدید بعد از شهادت پیامبر خدا (صلّی الله علیه وآله و سلم) نیست که دلیل بخواهد! بلکه شیعه، امتداد همان مسیر پیامبر(ص) خداست.

اما دلیل های محکمِ تشیّع:
1) واقعۀ بزرگ و منحصرِ غدیرخم و اعلام عمومی امامت امیرالمؤمنین (ع) همان روز کامل شدنِ دین و روز تمام شدنِ نعمت و روز رضایت خدا از دین می باشد. [سورۀ مائده، آیۀ 3]

2) جریان مباهلۀ پیامبر خدا (ص) به همراهِ اهل بیت (ع)، با مسیحیان نجران که خداوند در این جریان، امیرالمؤمنین (ع) را نَفْسِ پیامبر خدا (ص) اعلام می کند. یعنی همه بدانند: آن روزی که پیامبر اکرم (ص) از دنیا رفت، نَفْس و جان ایشان زنده است و آن امیرالمؤمنین (ع) است و کسی حق ندارد در جای ایشان امامت کند مگر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع). [سورۀ آل عمران، آیۀ 61]

3) آیۀ تطهیر و پاکی اهل بیت (ع) از تمامیِ نقائص و نجاسات و پلیدی ها ،که این آیه دلیل است بر این که اهل بیت (ع) در هیچ مرحله ای از حیاتِ خویش، نقصان ندارند و کسی که ناقص نباشد باید امامت کند، مخصوصا از نظر عقلی. [احزاب 33]

4) آیۀ ولایت [یا همان بخشش انگشتر در رکوع نماز]؛ که این جریان اولین بار توسط امیرالمؤمنین (ع) اتفاق افتاد و خداوند بلافاصله در این باره می فرماید: وليّ شما فقط و فقط، خدا و نبیّ خدا و مؤمنین هستند، البته آن مؤمنینی که نماز را بپا می دارند و در حالت رکوع زکات [صدقه] می دهند [مائده آیۀ 55]؛ که بدون شک منظور خداوند از آن مؤمنین، امیرالمؤمنین (ع) بوده است.

5) حدیث شریف ثقلین، که پیامبر خدا (ص) بارها فرمودند: من از میان شما خواهم رفت و دو گوهر گران بها را در میان شما به جای می گذارم؛ کتاب خدا و اهل بیتم را که ایندو هرگز از هم جدا نمی شوند و هرکسی که با ایندو باشد، گمراه نمی شود. این حدیث دلیل است بر این که اگر کسی هر یک از قرآن و اهل بیت (ع) را رها کند، دیگری را ترک کرده است.

6) حدیث منزلت [مشابه سازیِ جایگاه امیرالمؤمنین (ع)]؛ که پیامبر خدا (ص) بارها در مناسبت های مختلف فرمودند: ای علی! تو برای من مانند هارون برای موسی هستی [از برادری و جانشینی و خلافت و وزارت و...] جز این که بعد از من پیغمبری نخواهد بود.
7) ماجرای بی نظیر سدّ الأبواب [فرمان بستن درب ها]؛ که خداوند به پیامبرش فرمود: به همۀ کسانی که چسبیده به مسجد خانه ای ساخته اند بگو: آن دری که ساخته اند تا مسقیم وارد مسجد شوند را ببندند و دیوار بکشند. جز تو ای رسول خدا و جز علی(ع) که نباید درب خانه را به مسجد ببندید. و این دلیل است بر این که تمام درها به خانۀ خدا بسته است جز در خانۀ اهل بیت (ع) . بنابراین در همۀ موضوعاتِ عالَم، از علم و عمل و اخلاق گرفته تا حکومت، در همۀ حالات باید پشت سرِ اهل بیت (ع) باشیم و کس دیگری را جایگزین نکنیم.

8) ابلاغ آیات برائت از شرک [آیات ابتدائیِ سورۀ توبه] توسط امیرالمؤمنین (ع)، دلیل است بر این که ایشان لحظه ای مشرک نبوده و تماماً ایمان بوده است، که دلیل است بر اینکه فقط ایشان می توانند « امیرالمؤمنین» باشند و این لقب فقط و فقط به ایشان اختصاص دارد.

نکتۀ آخر:
آیا می دانستید تمام این دلیل ها و استدلال ها در «ایّام غدیریه» رخ داده است؟! یعنی از روز «9 ذی الحجه تا 25 ذی الحجه»
*پس احیای «ایّام غدیریه» یعنی احیای أسنادِ تشیّع ما*


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :