جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218739
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1396 21:9
تعداد مشاهدات : 148

حوزه علمیه باقرالعلوم علیه السلام

ویژگی یک نوشته خوب

ویژگی نوشته خوب

نوشته خوب باید هم بر پایه قواعد و هنجارهاي شناخته شده ادبی استوار باشد و هم دلکش و شیواجلوه کند. درستی سخن در دانش هاي دستور زبان، لغت، بافت شناسی و ساخت شناسی ارزیابی می گردد. از این رو، نوشته درست آن است که با معیارهاي این چهار دانش برابري کند. نیز براي شیوانویسی (فصیح و بلیغ نویسی) راهکارهایی یافت می شوند که در دانش هاي معانی، بیان، بدیع، و سبک شناسی مطالعه می گردند. ... ناگفته نگذاریم که معمولاً جز با درست نویسی، شیوانگاري ممکن نیست. برخی بر این عقیده اند که کسی با آموختن قواعد درست نویسی، به ویژه دستور زبان، نویسنده نمی شود. ما نیز با این گروه همنواییم، امّا نباید از این مقدّمه درست به نتیجه ای نادرست رسید است.  آموختن قواعد درست نویسی، براي نویسنده شدن«لازم » است ، امّا مسلّماً « کافی » نیست.

مشکل امروز ما این است که قواعد درست نویسی را بَد می آموزیم، یعنی آنها را به مثابه ضوابطی خشک و غیر کاربردي تعلیم می دهیم. هرنویسنده خوب باید قواعد را فراگیرد تا هم از راهی کوتاه به مقصد برسد و هم بتواند پشتوانه اصولی و استدلالی براي کار خود فراهم آورَد و هم در آموزشِ سبْک و شیوه خویش به دیگران موفّق باشد...


           با آنکه همه اجزاي نوشته همچون تار و پود یک قالی در هم تنیده اند، می توان به هنگام نقد و ارزیابی آن، دو اقلیم را از هم بازشناخت؛ یکی گستره محتوا و پیام، و دیگري قلمرو قالب و آیین. از این رو، می توان ویژگی هاي نوشته خوب را نیز در این دو قلمرو ارزیابی کرد: پیام (محتوا) و آیین)قالب)...    .

ویژگی هاي نوشته خوب از حیث پیام

یک. تناسب با مقتضیات زمان

نوشته خوب باید با نیازهاي روزگار خود همساز و دمساز باشد. گذشته از اصول ثابت اعتقادي و برخی احکام عملی که در همه روزگاران ثابتند، دیگر اصول و فروع را باید به تناسب مقتضیات زمان دریافت و به خواننده انتقال داد... .

 

دو. هماهنگی با نیاز مخاطب

نوشته خوب پیش از شکل یابی و استوار شدن، مخاطب خود را ارزیابی می کند... .

سه. اصالت و استواري مفهوم

نوشته خوب باید مبانی و اصول خود را از سرچشمه اي وام بگیرد که تشنگی انسان و جهان را سیراب کند، نه آن که او را به امید آب به سوي سراب بکشاند. نویسندگانی که اصول فکري خویش را از شرق و غربِ اندیشه اي وام می گیرند، حتّی اگر مطلب خُنثا بنویسند - البتّه به اعتقاد ما، مطلب خُنثا وجود ندارد به هر حال روزي خواننده خود را به بیراهه می برند... .                          

                                                        ( برگرفته از کتاب بربال قلم ، نوشته سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)) 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :