جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218709
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1396 11:54
تعداد مشاهدات : 202

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

روز شمار غدیر

بزرگترین عید بشریت !

وقتی خط قرمز سکوت شکسته می شود!

پیامبر خدا خطاب به جماعت در غدیر خم، نسبت به شناخت دقیق منافقان آن جمع، ابراز آگاهی می کند ولی ابلاغ منصب ولایت علی(علیه السلام) را شایسته سکوت نمی داند، زیرا فرمانی قطعی از خداست.

 

شهادت علمای اهل سنت به صحت سند حدیث غدیر

چرا این حدیث موجب یکرنگی در عقیده شیعیان و اهل تسنن نشده است؟ آنها واقعه را قبول ندارند یا در حدیث ضعفی وجود دارد؟ مسئله چیست؟

 

دلیل محکم شیعه در اثبات امامت علی(علیه السلام)

مورخین تا حدود 120 هزار نفر تعداد حاضرین در غدیر را شمرده اند زیرا با اعلان قبلی بوده که هر کس متمکن است با پیامبر(صلی الله و علیه وآله) حج به جا بیاورد. و شاید همین مسأله باعث شده است که برخی بیان کنند اگر حدیث متواتری وجود داشته باشد، حدیث غدیر است.

 

دو شاخصه برای پیروان مولای غدیر !

لفظ مولا در این حدیث، عمده اختلاف میان شیعیان و اهل سنت است، آنها مولا را به معنی دوست و یار و یاور معنی می کنند؛ در حالی که مولا به معنی سرپرست و صاحب اختیار است.

 

نسبت پیامبر اکرم و امیرالمومنین علیهماالسلام

پیغمبر اکرم، صلّی اللّه علیه و آله، نسبت امیرالمؤمنین، علیه السلام، را با خودشان به نسبتی كه جناب هارون با حضرت موسی داشت تشبیه کرده اند. این تشبیه به خاطر آن است كه عرب ها به سبب رابطه و معاشرت با یهودیان داستان های زیادی درباره ی موسی و هارون شنیده بودند.

 

امیرالمومنین(ع)،خلیفه پیامبر(ص)بر تمام امت و امامان

عرب ها به خاطر اختلاط بازرگانی و اجتماعی با یهودی ها داستان موسی و هارون را شنیده بودند. عده ای از اعراب هم دارای دین حنیف ابراهیمی بودند و حضرت موسی علیه السلام را به عنوان پیغمبر خدا می شناختند. حتی مشرکین هم آشنا بودند با موسی و هارون علیهم السلام.

 

ابلاغ ولایت، تمام رسالت

با استعانت از خداوند متعال و به مدد توفیقات الهی و عنایات خاصه ی حضرت امیرالمؤمنین، علیه السلام، و كسب اجازه و توشیح ملوکانه ی امام زمان، بقیة اللّه، ارواحنا فداه، بحث هایی درباره ی موضوعات امامت و امام، ولایت و ولی، خلافت و خلیفه و وصایت و وصی در خطبه ی غدیر ارائه خواهیم كرد و باذن اللّه نکته هایی پیرامون این چهار موضوع، كه اصل ثقل خطابه ی غدیر هستند طرح خواهیم نمود.

 

امیرالمومنین(ع)،وارث تمام علوم نبوی صلی الله علیه واله

این كه تشیع یعنی چه و تعریف شیعه كدام است. می گوییم شیعه كسی است كه اعتقاد دارد همه ی ائمه ی معصومین، از حضرت امیرالمؤمنین تا امام عصر، علیهم السلام، در تمامی ابعاد شخصیت حضرت رسول صلی الله علیه و آله جانشینان ایشان هستند مگر در بعد قانون آوری.

 

علی علیه السلام، جانشین پیامبر(ص) در تمام شؤون

خلافت یعنی این كه كسی پاش را جای پای كسی بگذارد و خلافت برای پیامبر صلی الله علیه و آله یعنی این كه كسی (امیرالمؤمنین، علی، علیه السلام) پاشان را جای پای پیامبر صلی الله علیه و آله بگذارند. داش را جای پای تو بگذارد. اصلاً خلاف یعنی قدم زدن و رفت وآمد کردن. اصل واژه ی اختلاف یعنی رفت و آمد كردن.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :