دوشنبه - 2019 فوريه 18 - 13 جمادي الثاني 1440 - 29 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212708
تاریخ انتشار : 10 تیر 1396 11:37
تعداد بازدید : 304

مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری

12تیر، روز بزرگداشت علامه امینی(ره)

خدمات علامه امینی به امت اسلام و به ویژه شیعیان، بسیار اهمیت دارد. ایشان با نگاشتن کتاب­هایی در موضوع­های کلام وفقه و تفسیر و تاریخ، خردمندی و فرزانگی و هنرمندی و نبوغ خود را ظاهر کرد. در کنار این مجاهدت­های علمی و فرهنگی بود که علامه امینی، «الغدیر»، شاهکار سترگ خویش را پدید آورد

کتاب بزرگ تاریخ، در صفات زرین خویش، مردان بزرگی را به ما می­شناساند که زندگی خود را وقف هدایت بشر کردند. بی تردید، پیامبران الهی و اوصیای آنان، قافله سالار این گروهند که پیشاپیش عالمان وحکیمان گام برمی­دارند.

عالمان دین نیز ادامه دهندگان راه پیامبران واوصیا هستندکه با عزم قاطع، گام به عرصه نبرد با جهل و گمراهی می­نهند و مشعل فروزان هدایت را به دست گرفته و راه را در برابر گم گشتگان روشن می­سازند.علامه امینی(ره)، یکی از این عالمان دینی است که مصداق بارز «ورثة أُمناءُ الرُّسُل» است.

علامه امینی، تحصیلات ابتدایی و سطوح عالی را در زادگاه خود تبریز به پایان رساند و برای تکمیل تحصیلات عالی خود در رشته­های فقه و اصول و کلام و دیگر علوم اسلامی، به نجف رفت و در آن مرکز علمی شیعه، از محضراستادان بزرگ بهره برد. علامه امینی، پس از خوشه چینی از معارف اسلامی و علوی، به تبریز بازگشت و به ارشاد خلق و روشن­گری پرداخت.افزون بر این، او همه روزه، بخشی از اوقاتش را صرف مطالعه و تحقیق و تألیف می­کرد که ثمره این تلاش، تفسیر فاتحه الکتاب بود. دیری نپایید که ارادت و عشق علامه­ امینی به امام علی(ع) و اهل­بیت، او را به سوی مرکز قداست و عظمت، یعنی نجف اشرف کشانید تا در آنجا از سرچشمه علوم سیراب شود. از این رو، ایشان در نجف ساکن شد و در محضر اساتیدی چون آیت الله کمپانی، مجاهد، حائری یزدی، کاشف الغطا و... در فلسفه و کلام و فقه و اصول و اجتهاد به مرتبه والایی دست یافت.(1) او با درک والای خویش و زمان­شناسی بی­بدیلش، جاودانه شد.

«الغدیر» شاهکاری سترگ

خدمات علامه امینی به امت اسلام و به ویژه شیعیان، بسیار اهمیت دارد. ایشان با نگاشتن کتاب­هایی در موضوع­های کلام وفقه و تفسیر و تاریخ، خردمندی و فرزانگی و هنرمندی و نبوغ خود را ظاهر کرد. در کنار این مجاهدت­های علمی و فرهنگی بود که علامه امینی، «الغدیر»، شاهکار سترگ خویش را پدید آورد.

«الغدیر» را می­توان با رسالتی عظیم، اثری تحول زا، در معبد مقدس حماسه و دفاع و مرزبانی و فراداشت مشعل جاوید ولایت، دفاع نامه جانشینان رسول خدا(ص) دانست.» «الغدیر» در واقع دایره المعارف اسلام است که ثمره عمر علامه امینی به شمار می­رود. علامه امینی، برای تحقق آرمان و اهداف مقدس خویش، چهل سال از عمر پر برکت خویش را در زوایای کتاب خانه­های اسلامی کشورهای گوناگون سپری کرد و از تمام لذایذ دنیوی چشم پوشید.

«الغدیر»، برهان صدیقین

کتاب گرانسگ «الغدیر»، در واقع دانشنامه امامت و ولایت علوی است. این مجموعه عظیم و بی مانند، گزارش مستند رویداد غدیر خم، بر اساس منابع روایی، تفسیری، تاریخی و ادبی اهل سنت است. این کتاب که حاصل سال­ها پژوهش است، از یک سو دربردارنده آیات قرآنی و احادیث نبوی پیرامون ولایت و امامت علوی و اذعان و اعتراف همه اصحاب و تابعان وگواهی همه محدثان، راویان، متکلمان، مفسران، ادیبان، شاعران و نویسندگان مسلمان به رویداد غدیر خم و امامت علی(ع) است. از دیگر سو، به تبرئه تشیع امامیه از زندان اتهام تاریخی پاره­ای از محدثان و متکلمان و مورخان متعصب جاهل یا مغرض و وابسته به خلافت غصب و قدرت­های سیاسی حاکم بر هر عصر و نسل پرداخته است. این کتاب استدلالی، با قلمی شیوا، آفتاب حقیقت را از پس ابرهای تیره وتار جهل و جور و جعل، نمایان کرده است. این اثر جاودانه در دنیای اسلام، کاری خلاقانه و نوآوری بزرگ به شمار می­آید که تنها از افکار نورانی و دلهای خالص و پویسته به منابع وحی الهی سرچشمه می­گیرد.

دیگر آثار علامه امینی

از علامه امینی آثار بزرگ دیگری وجود دارد که عبارتند از:

شهداء الفضیله

سیرتنا و سنتنا

کامل الزیارات ابن قولویه

ادب الزائر

اعلام الانام فی معرفة الملک العلام

تفسیر آیه «ماتورینا امتنا الثنتین»

تفسیر آیه «و کنتم ازواجاً ثلاثه»

تفسیر سوره حمد

تفسیر سوره «ولله الاسماء الحسنی»

ثمرات الاشعار

حاشیه بر رسائل شیخ انصاری

رساله در حقیقت زیارات

رساله در علم درایه

رساله در نیت

ریاض الانس

العترة الطاهرة فی کتاب العزیز

المیثاق الاول(2)

چراغ راه

آیت الله جعفر سبحانی

کتاب «الغدیر»، بیت القصیده آثار علامه امینی است. اقیانوسی است در موضوعات مختلف. یکی از مباحث مهم کتاب الغدیر، محاکمه مورخان است؛ محاکمه­ای علمی با استناد به قرآن و حدیث. الغدیر، منادی وحدت حقیقی است.

 

 

استاد علی دوانی(ره)

علامه امینی، با هیبت بودو بلند قامت.در اولین برخورد، انسان مجذوبیش می­شد. شب­ها دیدن او در حرم علی(ع)، عالمی داشت. شب­ها در حرم چنان گریه می­کردکه همه را به گریه می­انداخت.

یکی از نویسندگان لبنانی خطاب به علامه امینی چنین گفته است: شما تمام گوهرهای دریاها را یکجا در الغدیر جمع کرده­اید. کاری کرده اید که باید گروهی از دانشمندان آن را انجام دهند. چطور شما توانسته اید به تنهایی این کار را بکنید؟

آیت الله جناتی

علامه امینی، از تواضع و فروتنی فوق­العاده­ای برخوردار بود. در مجالس، تا دلیل قطعی نداشت، چیزی را بیان نمی­کرد. سعی می­کرد نظراتش را بر اساس احادیث معتبر تثبیت نماید.

دکتر ابوالقاسم گرجی

مرحوم علامه امینی، بزرگ ترین خدمت را درعالم اسلام به مذهب تشیع انجام داده است که همان اثبات تواتر حدیث غدیر است. او مردی بسیار بزرگوار، متعصب و عالم در مساله دین ومذهب بود.(3)

شهید مرتضی مطهری

نقش مثبت الغدیر در وحدت اسلامی، از این نظر است که اولا منطق مستدل شیعه را روشن می­کند و ثابت می­کند که گرایش مسلمانان به تشیع، برخلاف تبلیغات زهرآگین عده­ای، مولود جریان­های سیاسی یا نپادی نبوده است. ثانیاً ثابت می­کندکه پاره­ای از اتهامات به شیعه که سبب فاصله گرفتن مسلمانان دیگر از شیعه شده است، به کلی بی اساس و دروغ است. ثالثاً شخص شخیص امیرالمومنین علی(ع) را که مظلوم­­ترین و مجهول القدرترین شخصیت بزرگ اسلامی است و می­تواند مقتدای عموم مسلمین واقع شود و همچنین ذریه اطهارش را به جهان اسلام معرفی می­کند.(4)

 

پی نوشت:

1.علامه امینی و الغدیر، عبدالحسین امینی، کتاب هفته، شماره 251، تیرماه 1384، ص 6.

2.همان.

3. علی شیرین، الغدیر و علامه امینی از منظر صاحب نظران حوزان و دانشگاه، راه مردم، 12/4/1385.

4. علامه امینی و الغدیر، کتاب هفته، همان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :