چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212534
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1396 10:39
تعداد بازدید : 211

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

آثار فردی و اجتماعی استهزاء از منظر آیات و روایات

تحقیق پایانی حاضر با عنوان آثار فردی و اجتماعی استهزاء از منظر آیات و روایات می باشد و استهزاء از جمله رذایل اخلاقی است که تأثیر زیادی در سرنوشت فرد و جامعه دارد و در اسلام تأکید فراوانی بر ترک این رذیله اخلاقی شده است

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آثار فردی و اجتماعی استهزاء

از منظر آیات و روایات

1396

 

 

زهرا فولادی پوربیلداشی

 

مرضیه جزایری مجد

 

ملیحه  حاجیان

 

استهزاء، آثار فردی، آثار اجتماعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

استهزاء از جمله رذایل اخلاقی است که تأثیر زیادی در سرنوشت فرد و جامعه دارد و در اسلام تأکید فراوانی بر ترک این رذیله اخلاقی شده است و گفته شده که استهزاء از گناهان کبیره  محسوب می شود، به همین دلیل برای نجات فرد و حفظ وحدت و اتحاد در جامعه پژوهش هایی از این قبیل ضروری است.

استهزاء طلب تحقیر است با هر وسیله ای که صورت بگیرد، همچنین استهزاء عادت و سنت جاریه مجرمین است که سرچشمه آن کبر و غرور می باشد و جای شکی نیست که خداوند استهزاء کنندگان را در دنیا و آخرت به هلاکت می رساند زیرا استهزاء مرحله نهایی کفر است و به مرتکبین آن در قیامت عذاب های گوناگونی خواهد رسید.

استهزاء آثار زیادی در دنیا و آخرت دارد و آثار دنیوی به فردی و اجتماعی تقسیم می گردد. از جمله آثار دنیوی فردی: غفلت و فراموشی، غیبت، عیب جویی، سرگردانی، تسلط شیطان و قساوت قلب اشاره کرد.

از جمله آثار دنیوی اجتماعی: عداوت و کینه، ترویج حس انتقام جویی، شایعه سازی، دامن زدن به اختلافات قومی اشاره کرد.

از جمله آثار اخروی: مورد استهزاء خداوند و مردم واقع شدن، حسرت در روز قیامت، خواری و عذاب اخروی، یاوه سرایی و خسران ابدی اشاره کرد.

اهمیت این پژوهش از آن جهت است که آشنایی با استهزاء و آثار فردی و اجتماعی آن یکی از مسائل پر ارزش است چرا که بر زشت و پست بودن این عمل در دین مبین اسلام تأکید فراوانی شده است. در قرآن خداوند به وسیله آموزگاران آسمانی انسانها را هدایت می کند تا به وسیله آنها آیین های باطل را از بین برده و دین حق را به مردم بیاموزند، اما در مقابل آنها افرادی بی شمار، آنها را مورد تمسخر و استهزاء قرار داده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :