سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 211774
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 8:27
تعداد بازدید : 284

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

شب قدر است بیا قدر بدانیم کمی

در شب قدر ، رزق قرآن و رزق ولايت نازل مي شود.
💢﷽💢
 
يکي از اموري که شب قدر تقدير مي شود  که خيلي هم به ما گفته اند که اين را بخواهيد اين است که دعاي جوشن کبير را مي خوانيم و هزار اسم خدا را واسطه قرار مي دهيم از خدا چه مي خواهيم؟ مي خواهيم که ما را از آتش جهنم نجات بدهد. که اين «عتق من النار» در دعاهاي ماه رمضان مکرر آمده است. اين «عتق من النار» و خلاصي از نار يعني چه؟ 
👈اين همان ورود به وادي ولايت است. کسي که اقتحام به وادي ولايت مي کند و وارد وادي ولايت مي شود از نار نجات پيدا کرده است.

امام صادق علیه السلام فرمود «الناس کلهم عبيد النار» همه ي مردم برده آتش هستند و آتش را مي پرستند. اينکه مي گوييم خدايا رقبه ما را آزاد کن مثل اين است که انگار ما برده ي آتش هستيم که در دعاي ماه رمضان به خدا مي گوييم «مُن علي بفکاک رقبتي من النار» منتي در اين ماه بر من بگذار (ماه رمضاني که ماه نزول قرآن است و خيرات در آن نازل شده و همه چيز مهيا است) و گردن مرا از آتش آزاد کن. من برده آتشم مرا از بردگي آتش نجات بده.

و در روايات آمده «النار ولايت عدو آل محمد» نار ولايت دشمنان نبي اکرم و اهل بيت است . 

ممکن است بگوييد من چگونه برده آتش مي شوم؟ مگر اولياء طاغوت و شيطان انسان را به چه دعوت مي کنند؟ اولياء طاغوت و شيطان انسان را به شهوات دعوت مي کند «النار حفت بالشهوات» وقتي کسي شهوات را پرستيد، آتش را پرستيده است. باطن شهوت ولايت شيطان و جهنم است. 

 پس خلاص شدن از آتش جهنم يعني وارد شدن به وادي اهل بيت که باطنش بهشت و ولايت الله است. «ولايتنا ولايت الله» 

ما اسير ولايت طاغوت هستيم و خودمان هم اين کار را کرده ايم.هرکس گناه را دوست دارد ولايت طاغوت را هم دوست دارد و از ولايت طاغوت لذت مي برد. اين است که بد است و عيب اصلي گناه اين است. 
اگر فک رقبه بشود، انسان وارد وادي ولايت مي شود. اگر توانست دامن خودش را جمع کند و در محيط ولايت ببرد فک رقبه شده است . به ما گفته اند که يک کار انجام دهيد آن هم اقتحام به عقبه کنيد به محيط ولايت. و رقبه خودتان را آزاد کنيد. که اين در شب قدر واقع مي شود.


شب احيا شايد معنايش اين است که انسان بايد به حيات برسد. 

حيات با امام است زيرا امام سرچشمه ي حيات است. 
اگر بيداري شب قدر توانست قلب  انسان را بيدار کند و وارد وادي ولايت بکند، اين فرد احياء داشته است. 
در شب قدر انسان بايد خودش را از  دامن طاغوت بِکند و به دامن اولياء حق بيندازد. و به راه خدا برود يعني به دامن ولي خدا که همان دامن خداست برود که «من اعتصم بكم فقد اعتصم بالله».

 
شب قدر ،ظرف نزول حقيقت قرآن و ولایت است.  
به نظر می رسد که آن سهمي که از حقيقت ولايت و حقيقت قرآن نصيب هر انساني در طول سال مي شود در شب قدر معين مي شود. 
👈رزق قرآن و رزق ولايت نازل مي شود. 

لذا اگر کسي در اين شب ورود کند به سهم خودش به قرآن و ولايت مي رسد واين است که «خيرً من الف شهر» است چون رسيدن به وادي توحيد جز با اين دو ممکن نيست و اين دو حقيقت در شب قدر تنزل پيدا کرده اند.

 اگر کسي بخواهد به  حقيقت قرآن و ولايت راه پيدا کند بايد خودش را به اين شب برساند. 
اگر کسي وارد اين شب شد و شب قدر را درک کرد، به اندازه ي سهمش از درک شب قدر، به حقيقت توحيد و ولايت مي رسد.

برگرفته از سخنان آیه الله میرباقری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :