پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 24 - 18 جمادي الاول 1440 - 4 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 211685
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1396 11:46
تعداد بازدید : 223

مراسم ویژه میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام)

مراسم ویژه میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) عصر چهارشنبه با حضور اساتید، طلاب و دانش آموختگان در مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) برگزار شد.

مراسم ویژه میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) عصر چهارشنبه با حضور اساتید، طلاب و دانش آموختگان در مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) برگزار شد. این مراسم از ساعت 18:30 با قرائت قرآن و مدیحه سرایی مداحان اهل بیت (علیهم السلام) آغاز شد و سپس حجت الاسلام و المسلمین سید حسن علوی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به آیة الکرسی و دعای هر روز ماه مبارک رمضان(یا علی و یا عظیم) بیان داشت: دعای یا علی و یا عظیم ... یک دعای کامل است . در دعا می گویند اول باید خدا را تمجید کرد و او را بزرگ شمرد تا در حق ما بزرگی نماید. میزان بهره انسان از دعا به میزان تمجید انسان از خدا بر می گردد. اگرمی خواهید دعایتان مستجاب شود و یا مستحق اجابت دعا هستیم باید با یا عزیز و یا حکیم شروع به دعا نمائیم اما اگر مستحق اجابت نیستیم باید با کلمه ای که مستحق اجابت می شویم دعا را آغاز نمائیم. قبل از دعا انسان باید ثنا نماید و خوب هم ثنا نماید. ثنا در بحث فیض بسیار موثر است.

ایشان سپس با اشاره به اولین شرط طلبگی گفت: طلبه زمانی که طلبه می شود اولین شرط اش این است که «من» فرد کوچک و لاغرتر شود و اگر شخص صد سال درس بیاموزد اما «من» فرد تغییر پیدا نکند هیچ چیز نیاموخته است.  این «من» یعنی همان عبودیت فرد.

حجت السلام و المسلمین علوی در ادامه با اشاره به بهره مندی از ماه رمضان اظهار داشت: بهره مندی از ماه رمضان منوط به اموری است که بعضا در ما نیست. ایشان با اشاره به مثالی گفت: کاسه را اگر برعکس بگیریم در دریا هم برویم نمی توان آن را از آب پر کرد و همینطور اگر کاسه سوراخ سوراخ باشد قابلیت این را ندارد که آب را در خود نگه دارد و این نشان از عدم ظرفیت دارد . انسان باید ظرفیت خود را بالا ببرد. انسان باید در هنگام گناه به این نگاه کند که در محضر چه بزرگی این گناه را انجام می دهد. این است یا علی و عظیم ... باید در این امور«عظیم» را دید. چون خداوند عظیم است گناهش هم عظیم است.

وی با اشاره به داستانی درباره گناه یک جوان در عصر رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و سوال این شخص از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)  گفت: حضرت جواب ندادند خداوند می بخشد یا نمی بخشد بلکه  فرمودند گناه تو عظیم تر است یا رحمت خدا؟ همین. جوان خوشحال شد و حضرت فرمودند پس خدا می بخشد. یا علی و عظیم . چون علی و عظیم است پس غفور و رحیم است و همه چیز را می بخشد چون از هیچ گناه ما به او آسیبی نمی رسد. از هیچ گناه ما دلتنگ نمی شود و هر گناهی هم بکنیم از دایره وسعت رحمت خداوند خارج شدنی نیست.

ایشان در پایان بیان کرد: پس در این دعا یک استجابت را خداوند با علی و عظیم بیان فرمود و یک استجابت را با ماه رمضان که دعا در این ماه مستجاب است. و این را فراموش نکنیم که هیچ دعایی بالاتر از دعا برای فرج حضرت ولی عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف ) نیست.

 

این مراسم همزمان با اذان مغرب به افق تهران پایان یافت که مدعوین محترم پس از اقامه نماز میهمان سفره افطار کریم اهل بیت(علیه السلام) بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :