پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 24 - 18 جمادي الاول 1440 - 4 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205120
تاریخ انتشار : 8 فروردین 1396 17:9
تعداد بازدید : 472

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

رجب ؛ ماه امیرالمومنین علیه السلام

اين ماه يكي از فضايل مهمي كه دارد، اين است كه ماه اميرالمؤمنين (ع) است. هم شهر الله است و هم شهر اميرالمؤمنين است. ثمره و خروجي اين ماه بايد يك محبتي از اميرالمؤمنين (ع) باشد. روي اين عبادت تمركز كنيم، عبادات ديگر را در حاشيه آن قرار بدهيم. خروجي اين ماه بايد محبت اميرالمؤمنين (ع) باشد كه مقدمه ماه شعبان و ضيافت نبي اكرم (ص) و مقدمه رمضان و شهر الله است.
  🍀❣️ این الرجبیون❣️🍀

ماه رجب، مقدمه ماه هاي شعبان و رمضان

رجب، مقدمه شعبان و رمضان است. آمادگي براي ماه رمضان و شعبان بايد از اين ماه حاصل شود.
 اگر حقيقت ماه رجب درك نشود، ورود به ماه شعبان و ماه مبارك رمضان مشكل است؛ بنابراين بايد از مدخل ولايت حضرت امير(ع) وارد شد؛ چرا كه «انا مدينه العلم و علي بابها». اميرالمومنين(ع)، باب نبي اكرم(ص) و باب الله هستند؛ پس اين ماه، مدخل است.

اگر انسان تمهيد قواعد نكند، تا چشم به هم بزند فرصت تمام مي شود.

اين دو ماه به طور حقيقي و تكويني مدخل ورود رمضان هستند؛ به نحوي كه بدون اين دو نمي شود وارد رمضان شد. اين دو ماه بستر و آمادگي براي ورود به ماه رمضان، و ماه رمضان هم بستر و آمادگي براي ورود به شب قدر است؛ يعني بايد اين مسير طي شود تا انسان به ليله القدر برسد. ورود به آن وادي ضيافت، اين دو سه ماه رياضت را به عنوان مقدمه مي طلبد؛ چرا كه «من عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرك ليله القدر» البته مقدمه اش توسل به اميرالمومنين(ع) و نبي اكرم(ص) است؛ در قلب ضيافت الهي، معرفت حضرت زهرا(س) نهفته است كه ان شاء الله اين مقدمات مي تواند زمينه درك آن حقيقت باشد؛ بايد توجه كرد كه مقام ايشان مقام عجيبي است، بنابراين لازم است اين وادي طي شود تا انسان به شب قدر برسد.

بايد دقت داشت كه «حمد»، هم در آغاز نعمت و هم در پايان آن، براي بهره مندي از نعمت لازم است. حمد در آغاز نعمت، مقدمه شكر و در پايان نعمت كه فرصت ها تمام شده است، مقدمه استغفار است. حمد مقدمه تضرع و ابتهال و رجا و تمسك به فضل الهي است. اگر انسان در مدخل ماه رجب، حامد نباشد و نعمت خدا را نبيند و به اين نعمت كه خداي متعال در اختيار ما قرار داده است، توجه نكند، اين نعمت كفران مي شود.

اين فرصت ها بسيار مغتنم است. ان شاء الله خداي متعال در اين ماه ها ما را به ولايت اميرالمومنين(ع)، نبوت نبي اكرم(ص) و به ضيافت خاص و درك ليله القدر و عيد فطر و بركات آن موفق بدارد.


در ماه رجب اول نكته اي كه هست  اين است كه ما اگر در ماه ها توجه نداشته باشيم كه اين ماه ها يك باطن و يك غيبي دارند، خيلي نمي توانيم از ماه ها بهره مند شويم. باطن ماه ها و غيب ماه ها با هم فرق مي كند.
ماه رجب و شعبان و  رمضان سه ماهي هستند كه درهاي رحمت باز مي شود تا به رمضان مي رسيم، و در رمضان باز مي شود تا به شب قدر مي رسيم.
 ماه رجب غيبي دارد كه در روايات مي فرمايد: رجب نهري است، از عالم بالا  جاري مي شود. اين نهر باطنش حقيقت به ولايت و حقيقت معرفت و حقيقت توحيد است. ماه رجب باطنش جريان توحيد و معرفت است. اگر كسي در معرض رجب قرار گرفت، از آن جام رجب سيراب مي  شود. اگر بخورد، بايد به معرفت برسد.

در اين ماه در روايت ملك داعي كه روايت معروفي است، سيد بن طاووس نقل كردند، دارد ملك از آسمان هفتم هرشب صدا مي زند. يعني 
درها تا آسمان هفتم باز است و از آنجا آدم را مي خوانند. 
ماه رجب يك  باطني دارد.
👈 باطنش را مي شود از دعاهايش و از زياراتش فهميد.👉
 اگر كسي اهل زيارت و دعاهايش شد، آرام آرام مي تواند به باطن اين ماه پي ببرد. رزق ها و مقامات اين ماه را از دعاها و زياراتش بايد جستجو كرد.
 نكته دوم اينكه اين ماه يكي از فضايل مهمي كه دارد، اين است كه ماه اميرالمؤمنين (ع) است. هم شهر الله است و هم شهر اميرالمؤمنين است. ثمره و خروجي اين ماه بايد يك محبتي از اميرالمؤمنين (ع) باشد. روي اين عبادت تمركز كنيم، عبادات ديگر را در حاشيه آن قرار بدهيم. 
👈خروجي اين ماه بايد محبت اميرالمؤمنين (ع) باشد كه مقدمه ماه شعبان و ضيافت نبي اكرم (ص) و مقدمه رمضان و شهر الله است.

در زيارت رجبيه اول ماه رجب هم كه  زيارت امام حسين (ع) است. ورود ما به اين ضيافت بايد با امام حسين باشد. «لبيك داعي الله» در زيارت اول رجب است. حضرت در اول رجب ما را دعوت مي كنند و ما بايد اجابت و ورود به ماه رجب كنيم.


يك معناي انتساب ماه رجب به اميرالمومنين(ع) اين  است كه ولايت حضرت در اين ماه تجلي مي يابد و راه درك ولايت در اين ماه گشوده مي شود. در اين ماه مي توان از ولايت اميرالمومنين(ع) بهره مند و به وادي اين ولايت وارد شد. به عبارت ديگر، مي توان به شفاعت حضرت امير(ع) رسيد؛ چرا كه رجب، ماه شفاعت ايشان است و حضرت در اين ماه براي هدايت انسان به ولايت خود، شفاعت مي كنند.

بنابراين، رجب يا ماه اميرالمومنين حبلي  است كه انسان را به مقام وصول مي رساند. يكي از تجليات ولايت حضرت در باطن اين ماه است. از اين ماه درهايي به سوي درك اين حقيقت [ولايت] گشوده شده است. در نتيجه، اعمال اين ماه، اعمال بسط قرب و به عبارتي، راههايي براي رسيدن به آن حقيقت منتشر شده در اين ماه است.

📑 استاد سید محمد مهدی میرباقرینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :