سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205090
تاریخ انتشار : 29 اسفند 1395 14:0
تعداد بازدید : 338

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

خانه داری ؛ هنر انسان پروری

خانه داری یعنی تربیتِ انسان، و تولید والاترین محصول و متاع عالم وجود یعنی بشر.


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ، در سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه ی زهرا 
(سلام الله علیها) در دیدار جمعی از مداحان و ذاکران اهل بیت (علیهم السلام)، سیره و حرکت آن بانوی بزرگوار اسلام در نقش یک رهبر حقیقی و همچنین یک همسر و مادر نمونه را «الگویی کامل برای زن مسلمان» خواندند و تأکید کردند: شاعران خوش ذوق و مداحان خوش بیان اهل بیت باید متناسب با نیاز و وظایف امروز، افکار و جهت گیری های آن بزرگواران را به گفتمانی رایج در جامعه تبدیل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، مقامات معنوی و الهیِ سیده ی زنان عالَم را خارج از درک و فهم بشر دانستند و افزودند: در موقعیت بسیار دشوار و غیرقابل توصیف بعد از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) و در شرایطی که حتی بزرگان و خواصِ از صحابه (به جز تعداد معدودی) از حق امیرالمؤمنین (علیه السلام) دفاع نکردند، حضرت زهرای اطهر (سلام الله علیها) به مسجد آمد و آن خطبه ی غرّاء را در دفاع از حق بیان کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: حرکت عظیم حضرت زهرا (سلام الله علیها) در دفاع از ولایت و در نقش یک رهبر واقعی، قابل  مقایسه با هیچ فداکاری دیگری نیست و بر اساس همین عظمت است که فردی همچون امام بزرگوار ما -که خود عالم، فقیه و عارف بود- می گوید اگر حضرت صدیقه ی کبری مَرد بود، پیغمبر می شد.

ایشان، حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) را مصداق کامل «زنِ اسلام» و در بالاترین تراز «زنِ اسلامی» یعنی در حدّ یک  رهبر خواندند و با تأکید بر اهمیت شناخت جایگاه زنِ مسلمان، گفتند: با وجود آن عظمت و مقامات خارج از فهم و تصور بشر، یکی از شئون و مشاغل حضرت فاطمه ی زهرا، نقش «مادری، همسری و خانه داری» است.

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از برخی افراد که با به رُخ کشیدن حرف های ناقص و پوچ غرب درخصوص نگاه اسلام به زن خدشه وارد می کنند، افزودند: این فریفتگان غافل، خانه داریِ زن را تحقیر می کنند، درحالی که خانه داری یعنی تربیتِ انسان، و تولید والاترین محصول و متاع عالم وجود یعنی بشر.

رهبر انقلاب اسلامی، بیان برخی مطالب به عنوان دفاع از حقوق زن را در واقع تضعیف زن دانستند و خاطرنشان کردند: قرار دادن زن به صورت متاع و ابزار التذاذ در دنیای غرب، به احتمال زیاد جزو توطئه های صهیونیست ها با هدف نابود کردن جامعه ی بشری است اما متأسفانه گاهی در داخل کشور و برخی محیط های اسلامی نیز وظایف و انتظاراتی درخصوص زن مطرح می شود که در حقیقت، کوچک کردن و تحقیر زن است.

ایشان با اشاره به برخی شباهت ها و تفاوت های نهاده شده در مرد و زن از جانب خداوند متعال، گفتند: مرد و زن از جهاتی همچون «عروج به مقامات معنوی»، «قدرت رهبری» و «توانایی هدایت بشر»، تفاوتی با هم ندارند اما از جنبه ای همچون «وظایف در اداره ی زندگی» با هم متفاوتند و نمونه ی همه ی این موارد، حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ترویج مفاهیمی همچون «عدالت جنسیتی» و «برابری جنسیتی» در غرب، گفتند: عدالت یعنی شناخت ظرفیت های خدادادی و پرورش آن ها.

ایشان خاطرنشان کردند: امروز اندیشمندان غربی و افرادی که مسائلی همچون برابری جنسیتی را دنبال می کردند، از کار خود به دلیل مفاسد ناشی از آن پشیمان هستند و امیدواریم منظور کسانی که در داخل کشور، چنین مباحثی را مطرح می کنند، همان مفهوم نادرست غربی نباشد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، مداحی و ستایشگری اهل بیت (علیهم السلام) را «پدیده ای انسانی،  ایمانی و هنری» خواندند و افزودند: به این فکر کنید که چگونه این پدیده ی کم نظیر کاملاً به نفع اسلام و مسلمین و در مسیر رضای الهی باشد، زیرا دنیا و تحسین و تمجیدهای دنیوی ارزشی ندارد.

ایشان، قالب مداحی را یک شیوه ی هنریِ مخصوص خواندند و با تأکید بر پاسداری از نعمت صوت خوش و حنجره ی گرم و گیرا، گفتند: نباید قالب مداحی با شیوه های هنری دیگر مخلوط شود و مثلاً شعری در مصیبت یا مدح اهل بیت در قالب ترانه ی فردی دور از دین و معنویت و غرق در فساد و مادیات خوانده شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، وظیفه و نقش «محتوا» در مداحی را «معرفت افزایی به اهل بیت علیهم السلام» و «آشنا کردن مردم با وظایف دینی» دانستند و افزودند: جامعه ی مداح باید بتواند با نگاه به دنیای روز و متناسب با نیاز زمان و وظایف و جبهه بندی ها، گفتمان سازی کند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش آفرینی مؤثر شاعران و مداحان مذهبی در دوران دفاع مقدس و آماده کردن مردم برای دفاع از کشور، گفتند: با گذشت حدود ۳۰ سال از دفاع مقدس همچنان یاد فکه و شلمچه زنده است زیرا استقلال، آزادی، عزت، هویت، محفوظ ماندن ناموس مردم و ناتوانی دشمن در تسلط بر کشور به دلیل همان فکه و شلمچه و فداکاری هاست.

ایشان هر برهه از زمان را نیازمند فکر و گفتمانی متناسب با آن خواندند و با اشاره به پیشرفت های خوب شعر مذهبی خاطرنشان کردند: باید از این فرصت استفاده و با آسیب شناسی، از انحراف ها جلوگیری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، نوکری واقعی برای اهل بیت (علیهم السلام) را «تلاش برای گسترش روزافزون افکار، خط مشی و  جهت گیری آن بزرگواران در جامعه» دانستند و خاطرنشان کردند: این حرکت، کشور و نظام و مردم را عزتمند و پابرجا و مشکلات را برطرف خواهد کرد و اگر ما جامعه ای باثبات و برخوردار از مدیریت خوب، استقلال و آزادی داشته باشیم، بهترین تبلیغ برای اسلام خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :