پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 24 - 18 جمادي الاول 1440 - 4 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205077
تاریخ انتشار : 29 اسفند 1395 13:47
تعداد بازدید : 471

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

السلام علیک یا ربیع الانام

بهار طبیعت، آیه و نشانه ای از بهار حقیقی است احسن الحال این است که منتظر عصر ظهور باشیم
🌸☘️ ﷽☘️🌸
🌸 بهارانه🌸
🌸

🔻بهار طبیعت، آیه و نشانه ای از بهار حقیقی است
احسن الحال این است که منتظر عصر ظهور باشیم

«راه رسیدن به "احسن الحال" این است که انسان وقتی بهار فرا می رسد متوجه شود که یک نفس رحمانی در عالم طبیعت دمیده و عالم را زنده کرده و حقیقت بهار، همان نفس رحمان الهی است.
بهار حاصل فعل و انفعالات طبیعی نیست، بلکه یک نفس رحمانی از عالم بالا دمیده می شود و ظهور پیدا می کند و درنتیجه، بهار حاصل می شود؛ از این رو آنچه که سرچشمه حیات است بهار حقیقی نیز آنجاست. اگر انسان توجه به حضور ولی و خلیفه خداوند داشته باشد درواقع بهار، شأنی از شئون او و تصرفی از تصرفات در عالم طبیعت است.
اگر انسان به دنبال بهار حقیقی است و می خواهد یک حیات طیبه در زندگی اش جاری شود و به دوران بهار خویش برسد باید رو به ولی خدا کند؛ تعبیری که در زیارت حضرت ولی عصر(عج) آمده، ایشان «ربیع الانام» است و قبل از عصر ظهور، بهار حقیقی عالَم اتفاق نخواهد افتاد، بلکه این بهار، آیه و نشانه ای از آن بهار حقیقی است که در تاریخ انسانی تا قبل از رسیدن به عصر ظهور اتفاق نمی افتد.
اگر فصل بهار، ما را به آن دوران هدایت کند و ما نیز منتظر و آماده دستیابی به دوران ظهور شویم، در واقع این همان احسن الحالی است که باید در درون انسان شکل بگیرد».

🔻بهار طبیعت یک مَثَل است برای مرتبه بالاتر بهار (ربیع الانام)؛
همچنانکه خورشیدِ منظومه شمسی، مَثَلی از خورشید حقیقی و شمس نبوت است.

«آنچه ما در اين عالم مي بينيم مَثَلي براي مراتب بالاتر است. مَثَل ها را همه مي فهمند، اما مُمَثَّل ها را معصوم(ع) توضیح می دهد. همه عالم مَثَل است؛ مُمَثَّلش عالم غیب است...
آنچه ما از «حيات» در اين دنيا مي بينيم که جنبشي و خواسته هايي و آرزوهايي و اشتياق هايي و خوف هايي و طمع هايي است، مثلي براي حيات هاي برتر و زندگي هاي برتر است که در آنجا آرزوها، خواسته ها، تمنيات و تمايلاتي والا در انسان ها شکل مي گيرد که در اين دنيا به دست آمدني نيست...
◀️ یا «شمس» یک مَثَل است که خورشيد منظومه شمسي است، اما خورشيد حقيقي در همه کائنات، وجود مقدس نبی اکرم(ص) است كه همه عوالم را نوراني کرده است. خورشيد پرتو دارد و فقدان حرارت و نور آن، موجب تاريکي و سرماست؛ اگر نور و گرماي خورشيد نبوت نبي اكرم (ص) نيز به انسان نرسد، بشر در گمراهي و ضلالت اسير مي شود.
◀️ اين باراني که بر زمين مرده مي بارد  و زمين با آن زنده مي شود اين يک مَثَل است. درواقع سرزمين وجود ما سرزميني است که اگر باران هدايت الهي بر آن باريد حاصلخيز مي شود و گرنه کويري بيش نيست...
◀️بهار هم خودش يک مَثَل است. خداي متعال يک رحمتي دارد اگر آن رحمت بر وجود انسان باريد وجود انسان مثل زمين در بهار زنده مي شود. در واقع نفَس رحماني خداي متعال به عالم مي خورد و عالم مرده زنده مي شود. انسان بايد از آن يک مُمَثّلي را بفهمد، اگر فهميد آن وقت نفس رحماني به او مي خورد و خودش زنده مي شود...».

استاد سید محمدمهدی میرباقری 
🌸 
🌸☘️🌸  
🌸☘️🌸☘️🌸


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :