پنج شنبه - 2019 ژانوِيه 24 - 18 جمادي الاول 1440 - 4 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205030
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395 14:7
تعداد بازدید : 574

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

دفاع پایان نامه موضوع « بررسی نقش مولفه های اعتبار و تورم در ربوی شدن عقود از دیدگاه فقه امامیه » در مجتمع کوثر

احمدی، معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح ۳ در رشته فقه واصول خبر داد.

احمدی، معاون پژوهش کوثر از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح ۳ در رشته فقه واصول خبر داد.

احمدی، در ادامه افزود: پایان نامه فاطمه زهرا سادات سیدبحری از طلاب سطح ۳ با موضوع « بررسی نقش مولفه های اعتبار و تورم در ربوی شدن عقود از دیدگاه فقه امامیه » با راهنمایی حجت الاسلام دکتر علی الماسی و با داوری حجت الاسلام دکتر سیدمرتضی موسوی خراسانی موفق به کسب نمره ۱۷ گردید.

احمدی، با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت: در تحقیق حاضر به بررسی دو مؤلفه اعتبار و تورم در ربوی شدن عقود در فقه امامیه پرداختیم. بعد از سپری کردن فصول یک تا سه و پرداختن به مباحث فقهی و حقوقی در عقود ربوی وارد مباحث تخصصی اعتبار و تورم می شویم. پول به طورکلی دارای پشتوانه طلا بوده و اغلب قیل وقال های مبحث ربا ریشه در همین پشتوانه بودن طلاست. امروزه با رویکرد جدید و پدیده نوظهور اعتبار به عنوان پشتوانه ی جدید پول که مدت مدیدی است در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی اجرایی شده و به تازگی مشغول پیدا کردن جای خود در ایران است، می توان امیدوار بود که مهار مناسبی برای ربا ایجاد کرد. در این راستا انواع مصادیق اعتبار و جایگاه آن در معاملات روز جهان و ایران موردبررسی قرارگرفته است. و نمونه های موفق ازجمله اعطای وام های کم سود و یا کارت خرید مبتنی بر اعتبار مشتری برشمرده شده است.

ایشان، در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به تغییر و تحولات گسترده اقتصادی و کاهش ارزش پول و تغییر ارزش پول به واسطه تورم نمی توان از بانک ها و یا معاملات بین افراد حقیقی این انتظار را داشت که منکر کاهش ارزش پول باشند البته بستر بحث مربوط به جایی است که تسهیلات و یا سپرده ای مشمول مدت زمان طولانی باشد... لذا اگر خواهان انکار کاهش ارزش پول باشیم این بار به جای فروشنده این خریدار است که نوعی ربا را دریافت می کند و گویی او رباخوار شده است. پس وقتی نمی توان اهمیت این موضوع را نادید گرفت باید جلوی ضرر را طبق قاعده لا ضرر و لا ضرار گرفت تا هردو طرف از این قضیه متضرر نشوند. در این فصل ملاک هایی برای تعیین سود مجاز و حلال ارائه شده که به نظر مفید فایده خواهد بود.

وی در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را نقش، مؤلفه، تورم، اعتبار، ربا، فقه بر شمرد.

گفتنی است، این جلسه چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :