سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205017
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395 13:3
تعداد بازدید : 354

مدرسه علمیه زهرای اطهرسلام الله علیها

زندگی به سبک مادر(3)

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به بیانی ساده

تمام ابعادی که برای زن متصور است در فاطمه زهرا (سلام الله علیها) جلوه کرده و بوده است. (صحیفه نور، ج6، 26/2/1358)


فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) کلمة اللهِ پر مضمون و مانند یک دریای ژرف و عمیق است.

بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در دیدار مداحان اهل بیت (علیهم السلام) (4/4/1387)

*بازگشت به خانه اول

گاهی یک سهل انگاری و اشتباه زحمات بسیار را نابود و افزون بر تلخ کامی، پس رفت و دیگر پیامدها را به دنبال می آورد. سنت مبارک ازدواج، از جمله مسائلی است که در آموزه های اسلامی، آسان و سهل تعریف شده است؛ ولی امروزه به بهانه های واهی، توهم حفظ شأن، چشم و هم چشمی، تفاخر و مانند آن؛ به هفت خوانی غیر قابل عبور برای جوانان تبدیل شده است. اموری که سرچشمه آنها، دوری از معنویت و قداست ازدئاج و افتادن در دامان تفاخر و تشریفات نابجا است.


امام خامنه ای (مدظله العالی):

ازدواج ها در دوران انقلاب و به برکت آن آسان شد؛ چون تشریفات و سخت گیری ها کم شد. نگذارید دوباره به خانه اول برگردیم. پدران و مادران نسبت به مقدمات غیر لازم ازدواج سخت گیری نکنند؛ بگذارند ازدواج برای دختر مسلمان و زن جوانی که در محیط اسلامی است، مثل ازدواج فاطمه زهرا (سلام الله علیها) باشد؛ ازدواجی با پیوند عشقی معنوی و الهی و جوششی بی نظیر میان زن و مرد مؤمن و مسلمان و همکاری و همسری به معنای واقعی بین دو عنصر الهی و شریف، اما بیگانه از همه تشریفات و زر و زیورهای پوچ و بی محتوای ظاهری.

*ایستگاه زندگی

در طول مسیر قطار زندگی مشترک، ایستگاه های فراوانی اعم از شادی و غم، کمبودها و نداری ها، تفاوت های فرهنگی و خانوادگی، دخالت های اطرافیان و... وجود دارد. آنچه مهم و خواستنی است، این است که زن و شوهر باید با تعامل و همدلی، همه ی این ایستگاه های موقت و گذرا را پشت سر بگذارند و نباید به هیچ بهانه ای، از قطار زندگی مشترک پیاده شوند.


امام خامنه ای (مدظله العالی):

ببینید تعامل این زن و شوهر چگونه است و دو بزرگِ خارج از ابعاد ذهن انسان، چگونه این زندگیِ الگو و نمونه ی تاریخ را اداره می کنند و چگونه هرکدام نقشی به عهده می گیرند!

*کنج مهربان

زن رکن خانه است و اساس تربیت فرزندان. سرچشمه عاطفه و مهربانی که هیچ جایگزینی برای او نیست و هیچ مهد کودکی جای نوازش صمیمی، دستان گرم و آغوش مهربان مادر را پر نمی کند. اینجاست که حضرت زهرا (سلام الله علیها) فرمود:«حضور در خانه، بهترین و نزدیکترین حالات زن به خداست». چون هم خودش از آسیب ها محفوظ می ماند و هم فرزندانش از نامهربانی ها و عقده های ناشی از کمبود محبت.


امام خامنه ای (مدظله العالی):

او دختر کارگشای پیغمبر است و در این شرایط، زندگی را با کمال سرفرازی به پیش می برد: فرزندانی تربیت می کند مثل حسن و حسین و زینب؛ شوهری را نگهداری می کند مثل علی و رضایت پدری را جلب می کند مثل پیغمبر! راه فتوحات و غنایم که باز می شود، دختر پیغمبر ذره ای از لذت های دنیا و تشریفات و تجملات و چیزهایی را که دل دختران جوان و زن ها متوجه آنهاست، به خود راه نمی دهد.

* ولایی و انقلابی

ولایی بودن و ولایی ماندن، انقلابی بودن و انقلابی ماندن، هزینه دارد؛ انجام وظیفه و تکلیف شرعی، پایبندی و پایداری بر ولایت و تلاش برای مقابله با فساد و آگاه کردن مردم از واقعیت ها، غربت و مظلومیت دارد، جراحت و شهادت دارد، همین هاست که مدافعان ولایت را از مدعیان دروغگو جدا می سازد.

امام خامنه ای (مدظله العالی):

زندگی فاطمه زهرا(سلام الله علیها) اگرچه کوتاه بود؛ اما این زندگی، از جهت جهاد و مبارزه و تلاش و کار انقلابی و صبر انقلابی و درس و فراگیری و آموزش به این و آن و سخنرانی و دفاع از نبوت و امامت و نظام اسلامی، دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار و در نهایت هم شهادت است. این، زندگی جهادی فاطمه زهراست که بسیار عظیم و فوق العاده و حقیقتا بی نظیر است.

*مثل چشمه و خورشید

برخی مانند چشمه اند، همیشه جوشان و پاک. همانند خورشیدند، نورانی و گرمابخش. غیر قابل قیاس با حساب و کتاب های مادی و دنیایی.

زن خوب نیز از جنس چشمه و خورشید است، برای اینها نمی توان قیمت و بهایی تعیین کرد؛ همانند مادران شهدا و همسران مدافعان حرم که تمام مشقت ها و تلخی ها را به جان می خرند تا پرچم اسلام و انقلاب برافراشته بماند.


امام خامنه ای (مدظله العالی):

حدود نه سالی که حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) با همدیگر زن و شوهر بودند، حدود شصت جنگ اتفاق افتاده که در اغلب آنها، امیرالمومنین(علیه السلام) بوده است.

حالا شما ببینید، او خانمی است که در خانه نشسته و همسرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می ماند...از لحاظ زندگی هم وضع روبراهی ندارند؛ همان چیزهایی که شنیده ایم...ببینید انسان چقدر روحیه قوی باید داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند؛ دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری های زندگی خالی کند، به او دلگرمی دهد و بچه ها را به آن خوبی تربیت کند.

* آخرین لبخند

دنیا، لیاقت داشتن فرشته خدا را نداشت. پرکشیدن نزدیک شده بود و دغدغه های فاطمه (سلام الله علیها) بیشتر! اما خبر اسماء از تابوتی که حجم بدن بانوان را می پوشاند و از نگاه نامحرمان دور نگه می دارد، شاید آخرین لبخندی بود که بر چهره فاطمه نقش بست؛ لبخند به پاکی و فرشته ماندن! لبخند به حفظ حیا و عفت!

آموخت که هر دختر و بانویی که می خواهد فرشته و زلال بماند، باید اینگونه باشد، باحیا، پاک و نجیب.


امام خامنه ای(مدظله العالی):

زن های مومن در جامعه ی ما سعی کنند قدرِ زنِ ایرانی مسلمان را بدانند... زنی که در اختلاط و معاشرت، با مرد قاطیث نمی شود و خود را وسیله ای برای جلب چشم مرد نمی داند و خود را بالاتر از این می داند؛ زنی که شأنش را عزیزتر از این می شمارد که خود را عریان کند و با صورت و موی و بدن خود، چشم روندگان را به سمت خویش جلب کند و هوس آنها را اشباع نماید.

زنی که خود را در دامنه ای قله ای می داند که در اوج آن، فاطمه ی زهرا(سلام الله علیها) قرار دارد، آن زن، زن مسلمان ایرانی است. این باید دیگر از این بازیچه های فراهم آمده ی تمدن غربی و روش های توطئه آمیز آن، رو بگرداند و به آن بی اعتنایی کند.


برماست پیروی از سبک زندگی چنین مادری...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :