يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200391
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1393 8:55
تعداد بازدید : 421

تقوای فردی و اجتماعی به چه معناست/ تمثیل جالب شیخ بهایی درباره یک زاهد

مدیر حوزه های علمیه خواهران تهران گفت: اسلام از تقوای فردی که از آن به عنوان رهبانیت یاد می شود، دوری می کند لذا اگر توصیه می شود شخص تقوا را رعایت کند، برای این است که فرد به عنوان زیرساخت بنای یک جامعه مطرح می شود.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا آقامیری مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان تهران در گفت وگو با خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، در خصوص ابعاد اجتماعی دین اسلام و حضور آن در جامعه به تبیین معنای تقوای فردی و تقوای اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: اجتماع، مجموعه ای از فرد فرد افراد یک نظام یا جمعی از افراد مختلف یک مجموعه. تقوای فردی نشان دهنده این است که شخص، آن بازدارندگی که به عنوان یک ملکه نفسانیه در وجود خویش ایجاد کرده، می تواند خود را از بعضی مهلکه ها مانند مهلکه گناه و معصیت نجات بخشد و این یک حیطه فردی است و امکان دارد افرادی که تحت آموزش تعالیم مختلف قرار گرفته اند، تقوای متفاوتی را از خود بروز دهند.

* منظور از تقوای فردی و تقوای اجتماعی

وی با اشاره به تقوای اجتماعی و تقوای جمعی ابراز داشت: وقتی ما وارد شهر می شویم و می بینیم چهل ـ پنجاه درصد از افراد آن شهر اهل نماز و مسجد هستند می توانیم به عنوان یک شهر باتقوا از آن یاد کنیم چرا که در آن جامعه کمتر دزدی شده و شاهد قانون گریزی کمتری هستیم و این بازدارندگی به یک هنجار اجتماعی تبدیل شده است.

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان تهران تصریح کرد: اسلام ضمن اینکه به فرد توجه دارد نگاه ویژه ای نیز به اجتماع و جمع دارد؛ کسی که می تواند یک جامعه توحیدی را به عنوان زیربنا و زیرساخت افعال خود قرار دهد جایگاه ویژه ای دارد، اما به اعتقاد بنده توجه اسلام بیشتر به مباحث اجتماعی است از این رو طبیعی است که دو مقوله فرد و اجتماع در هم تنیده باشند.

آقامیری ادامه داد: از طرفی هم انسان خواهان آثار اجتماعی توحید در جامعه است، به همین دلیل اسلام هم به مراتب اجتماعی دین تأکید بیشتری دارد و می گوید که نمازهای خود را به جماعت برگزار کنید، جماعت یعنی مجموعه ای از افراد که کنار هم نماز می خوانند و نمازجمعه یعنی روزی که مردم در یک مصلی برای خواندن نماز اجتماع کنند.

وی عنوان کرد: همچنین دین مبین اسلام، اجتماع را به صله رحم مرتبط می کند و می خواهد در خلال این روابط اجتماعی، رقت قلب و محبت افراد نسبت به یکدیگر صورت گیرد و بخشی از تقوا این است که انسان نسبت به خواهر و برادر و ارحامش اهتمام ویژه ای داشته باشد.

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان تهران ابراز داشت: تقوای فردی که ما از آن به عنوان رهبانیت یاد می کنیم، اسلام از آن دوری می کند و چه بسا به عنوان معصیت هم تلقی می شود لسان روایات به ما می گوید حتی کسی که تنها غذا می خورد از رحمت خدا بریده شده است، لذا فرد نمی تواند انحصارگرا، درونگرا بوده و تنها خودش باشد و خودش.

وی در ادامه به اجتماع مردم در ایام حج اشاره کرد و گفت: خداوند به حضرت ابراهیم(ع) می فرماید: «وَأَذِّن فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالاً» میان مردم برو و مردم را وادار کن تا به حج آیند و خواهی دید که مردم از راه دور و نزدیک با شتر، سواره و یا پیاده برای انجام حج می آیند تا شاهد منافع خویش باشند بنابراین بخش اجتماعی آئین عبادی حج بسیار مهم است.

آقامیری اظهار داشت: درست است که حج از یک سری اعمال فردی تشکیل شده، اما اعمال اجتماعی حج مبنی بر اینکه تمام حجاج در یک نقطه جمع می شوند برای این است که همگی با هم در کنار خدا یاد خدا باشند که بیانگر صورت اجتماعی اسلام است.

* رعایت تقوای فردی و ارتباط آن با زیرساخت جامعه توحیدی

وی خاطرنشان کرد: اگر توصیه می شود شخص تقوا را رعایت کند به دلیل این است که فرد به عنوان زیرساخت بنای یک جامعه مطرح می شود وگرنه خود شخص به تنهایی اعتباری ندارد. در همین رابطه شیخ بهایی(ره) در کشکول و دیوان خود، یک عابد زاهدی را مثال می زند که روزها روزه می گرفت و شب ها نماز می خواند و سپس هرشب از جانب خداوند برای او دو قرص نان می آمد.

مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان تهران افزود: یکی از روزها که قرص نان به شخص زاهد نرسید به روستایی که ساکنان آن گبر و بت پرست بودند رفت و از کفار آن روستا تقاضای نان کرد و سگ آن قبیله، فرد عابد را به طریقی متوجه کرد که یک روز غذا نداشتی سراغ دشمنان خدا رفتی اما من هیچگاه صاحب خود را رها نمی کنم.

وی گفت: در واقع شیخ بهایی با بیان این روایت می خواهد بگوید عبادت در خفا، عبادت در غار و رهبانیت تا زمانی که عبادت توحیدی نباشد، هیچ اعتباری ندارد چه بسا شیطان هم 6 هزار سال عبادت کرد و خودشگفتی اش را افزود که هیچ اعتباری برای خداوند متعال نداشت.

آقامیری اظهار داشت: بنابراین بحث رهبانیت و در خود فرو رفتن، بحث خودشیفتگی مورد تأیید و توجه اسلام نیست و ما باید تقوای اجتماعی را با حضور در اجتماع محک بزنیم و تا زمانی که یک فرد، انسان اجتماعی نباشد، بهره ای از حضور در جمع نخواهد برد.

وی در خصوص ملاک سنجش تقوای اجتماعی گفت: حضور مردم در صحنه های عبادت جمعی، استنکاف و بازدارندگی از ارتکاب معاصی می تواند میزانی برای سنجش تقوای اجتماعی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :