چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200385
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1393 16:0
تعداد بازدید : 316

حوزه های علمیه فرهنگ ازدواج و فرزندآوری بهنگام را ترویج کنند

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران گفت: حوزه های علمیه به این دلیل که متولی فرهنگ دینی هستند باید در ترویج فرهنگ ازدواج وفرزندآوری بهنگام بیش از پیش تلاش کنند.


حجت الاسلام سید محمدرضا آقامیری، مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، درباره علل بالا رفتن سن ازدواج در کشور، گفت: علت عدم ازدواج جوانان را باید در دو عرصه فرهنگی و اقتصادی جستجو کرد اگر چه علت اقتصادی هم ریشه در فرهنگ دارد.

وی ادامه داد: در وسائل الشیعه، باب استحباب نکاح امام صادق(ع) می فرمایند: «هر کسی به دلیل ترس از خرج زندگی ازدواج نکند، به خدا سوء ظن برده است زیرا خداوند در قرآن و در سوره نور می فرماید دختران و پسران عزب را به ازدواج یکدیگر درآورید و وعده داده است که اگر فقیر باشند آن ها را از فضل خود بی نیاز می کند».

حجت الاسلام آقا میری افزود: زیر ساخت های غلط فرهنگی سبب تغییر سبک زندگی شده به گونه ای که نگاه زوجین به زندگی را مادی، تجمل گرا و به طور طبیعی تمایل آن ها را به ازدواج کم کرده است این نقیصه می تواند متوجه مردم، دستگاه های فرهنگی نظام و حتی روحانیت باشد.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران درباره عملکرد نخبگان و علما تصریح کرد: عملکرد نخبگان و علما در رابطه با امور فرهنگی و سبک زندگی، جوانان را در مسیری قرار داده است که همه امکانات را توقع دارند. امروز نگاه جوان به ازدواج، نگاه عقلی نبوده بلکه یک نگاه حاشیه ای است و جوان نمی داند که با ازدواج شخصیت او تکمیل می شود بنابراین ما باید در این زمینه فرهنگ سازی کنیم.

حجت الاسلام آقامیری درباره برخی الگوسازی های غلط، اظهار کرد: برخی متصدیان یا مسؤولان فرهنگی نیز با ازدواج های سنگین و پرخرج سبب الگوسازی غلط یا تحقیر ازدواج های آسان می شوند؛ تا زمانی که زیرساخت های فرهنگی درست نشود فرهنگ غلط در موضوع اقتصاد نیز رخنه می کند و ازدواج را مشکل می کند.


وی خاطرنشان کرد: صدسال است بر روی ترکیب جمعیتی کشور ما کار شده است؛ در گذشته جمعیت شیعه در کشور ما زیاد بوده اما امروز با تحدید نسل، زحمات دولت های پیشین به مخاطره می افتد گاهی برخی از بزرگان و نخبگان به علل مختلف مانند مسائل اقتصادی و جهانی شدن یا علل جامعه شناسی که عنوان می کنند هرچه فرزند کمتر داشته باشید زندگی راحت تری خواهید داشت و از فرصت استفاده کرده و ترکیب جمعیتی کشور را از بین می برند و این یک خطر جدی است.

وی افزود: اکثریت جامعه بحرین شیعه است اما دولت بحرین که یک دولت سنی و وهابی بوده جمعیتی از افغانستان و پاکستان به این کشور آورده تا ترکیب جمعیت بحرین را به هم بریزد اما نتوانسته بر جمعیت شیعه حریف شود.

حجت الاسلام آقامیری در ادامه گفت: تحدید نسل خطری جدی برای کشور ما است که اگر به این موضوع در سال های آینده رسیدگی و جمعیت زیاد نشود، جامعه ما که اکثریت آن شیعه است با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. دراین باره نیز باید به مسائل اقتصادی و فرهنگی توجه کنیم و در کشور دربارۀ ازدیاد نسل فرهنگ سازی کنیم.


وی افزود: اقلیت چند درصدی اهل سنت، کشور عراق را که 60 درصد شیعه دارد به خود درگیرکرده  و امروز نیز داعش از ترکیب جمعیتی شیعه و سنی عراق در راستای اختلاف افکنی استفاده می کند تا به اهداف خود برسد؛ دشمنان در سوریه، پاکستان و افغانستان از همین روش استفاده می کنند. اگر در آینده ترکیب جمعیتی ما شیعیان در ایران به هم بخورد همین اتفاقات در ایران نیز می افتد.


وی درباره پیامدهای تحدید نسل برای کشور و نظام گفت: کشور ما دارای قومیت های مختلف ترک، کرد، لر، فارس، عرب و بلوچ است که این قومیت ها به خصوص در تهران با یکدیگر پیوند پیدا کرده اند و در این پیوند ها نگاه اعتقادی مردم مورد نظر و اهمیت بوده است اما امروز برخی از افراطیون اهل سنت از تحدید نسل جامعه ایران استفاده کرده و تلاش می کنند جمعیت خود را زیاد کرده و توسعه دهند از طرف دیگر برخی از نخبگان و اهل فرهنگ ما هر روز به خاطر مسائل اقتصادی یا جهانی شد،ن حذف نسل یا کاهش موالید را مطرح می کنند و این غفلت بزرگی برای ما است.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان تهران درباره وظیفه حوزه های علمیه، دولت و دیگر نهادها در زمینه ازدواج و تکثیر نسل خاطر نشان کرد: دولت و مسؤولان باید با فرهنگ سازی و رفع موانع اقتصادی، ازدواج های آسان و سبک را رواج داده و با وام دادن و یا راهکارهای دیگر جوان ها را به ازدواج و تکثیر نسل تشویق کنند.

حجت الاسلام آقا میری یادآور شد: حوزه های علمیه که متولی فرهنگ دینی هستند باید از طریق فرهنگ دینی ازدواج و تکثیر نسل را توصیه و موانع روانی آن را برطرف کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :