چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200142
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 10:6
تعداد بازدید : 281

مدرسه علمیه الزهرا (س)واوان

غزه شهر بی دفاع

روز غزه مانند روز جهانی قدس فرصتی است که فریاد مظلومیت و حق طلبی مردم مظلومش به گوش جهانیان برسد، بخاطر سرپوش گذاشتن رسانه های غربی بر جنایات رژیم صهیونیستی و از طرفی بخاطر حماسه آفرینی مردم مظلوم غزه در دفاع از سرزمینشان 29 دی ماه با نام روز ملی غزه نامگذاری شده است.

این روزها که این خطوط را بر صفحه کاغذ می نگارم غزه تنها ترین شهر جهان است.شاهدان محلی می گویند غروب غزه غمبار ترین لحظه آن است؛ چراکه با قطع بیش از 70 در صد از برق این شهر، پس از روشنایی روز یک تاریکی همگانی بر این شهر مستولی می شود؛ همان طور که مصیبت بیش از 6 دهه است بر مردم این منطقه و سایر مناطق فلسطین مستولی شده است.

با انسداد مبادی ورودی و خروجی غزه از سوی نظامیان اسرائیلی یک تراژدی انسانی در تمام ابعاد آن در حال خلق شدن است و سخن گفتن و گلایه از عدم واکنش جامعه جهانی در برابر این نقض فاحش حقوق بشر با توجه به توازن قوای موجود در عرصه نظام بین المللی راه به جایی نمی برد.

گلایه از این روند موجود در عرصه نظام بین المللی هر چند به جاست و یک حق انسانی برای تمام ساکنان کره زمین است، اما روی وجیزه تنها در این حد محدود نمی ماند؛ چرا که با توجه به واقعیات موجود انتظاری از عملکرد مطلوب کسانی که فلسطین و فلسطینیان را دشمن خود و یا تروریست ! و... می خوانند شاید انتظار به جایی نباشد.

اما ایا امروز نمی توان از کسانی انتظارو توقع کمک داشت که خود را در جایگاه ولی و قیم مردم فلسطین و رهبر جهان عرب و سخنگوی اعراب می دانند؟

ایا کشورهایی همچون مصر که خود را در جایگاه رهبری جهان اسلام می دانند (و یا لااقل بر این امید وآرزو هستند) نباید در برابر نقض فاحش حقوق کسانی که جزئی جدایی ناپذیر از پیکره جهان اسلام و جهان عرب اند واکنش نشان دهند؟

ایا کشوری چون مصر - که با غزه مرز مشترک دارد - با توجه به فجایعی که بر مردم مظلوم غزه می رود نباید در برابر اسرائیلی ها از خود واکنش نشان داده و راه ورود مواد حیاتی را به غزه باز نگهدارد؟

حداقل انتظار از کشوری چون مصر این است که لااقل با دشمن اسرائیلی فلسطینیان همگام نشود و اگر کاری برای مردم غزه انجام نمی دهد، لااقل بر زخم آنها نمک نیز نپاشد و شریک جرم اسراییل در جنایت انسانی جاری شده در غزه نشود.

سردمداران حکومت مصر باید به افکار عمومی جهان عرب،جهان اسلام و وجدان های بیدار جامعه بشری پاسخ دهند که ایا تلاش برای کسب زعامت جهان عرب را تنها برای تزیین و دکور می خواهند و ایا ادعای رهبری بر جهان عرب وادعای ایفای نقش بزرگ تر و حامی برای فلسطینیان، مسئولیت این کشور را در برابر حمایت از مردم مظلوم فلسطین بیشتر نمی کند؟

متاسفانه دولت مصر امروز نه تنها اقدامی در برابر جنایات اسراییل در غزه انجام نمی دهد، بلکه خود نقش «شریک دزد و رفیق قافله» را بازی می کند در حالی که همانطور که اشاره رفت، ادعاهای مربوط به رهبری حاکمان مصر بر جهان عرب «گوش فلک را کر کرده است».

به یقین نمی توان از کسانی که خود را رهبر جماعتی می خوانند، انتظار داشت که با دشمنان جماعت تحت زعامت شان هم داستان شوند. هر چند که این ادعای «رهبری خود خوانده» در بسیاری از کشورهای عربی و جهان اسلام خریدار ندارد، اما باید از حاکمان مصر پرسید که آنها که خود را سال هاست در نقش رهبر معنوی جهان عرب می دانند در برابر منافع کلان ملت های عربی چه قدم هایی برداشته اند و در مقابل ، با کشورهایی که ثابت کرده اند که اگر دشمنان جهان اسلام یا جهان عرب نیستند، دوستان آنان نیز محسوب نمی گردد ، به چه میزان همداستان بوده اند؟

ایا شهروندان کشورهای عربی پس از این ماجرای همداستانی مصر با اسراییل در خلق یک تراژدی انسانی در غزه، حق ندارند هنگامی که با مقامات مصری مواجه می شوند روی از آنها برگردانند و از آنها و ادعاهای دهان پرکنشانبرائت بجویند.

مقامات حکومت مصر باید بدانند که فاجعه غزه اگر از هر طریق یا فرمولی هم که حل شود ،تاریخ به درستی و بی رحمانه خواهد نوشت:دولت مصر و اسراییل به طور مشترک مبادی شهرغزه را بستند و باعث خلق تراژدی انسانی در ابعاد بزرگی شدند.

دولتمردان مصر کافیست مرزهایش را با غزه بگشایند ، آنگاه خواهند دید در این شرایط فاجعه بار ، مسلمانان جهان تا چه اندازه مواد غذایی و دارو به ساکنان مظلوم غزه می فرستند و از این رو حتی نیازی نخواهد بود خدای ناکرده قاهره ، دیناری هم خرح کند!

شاید با توجه به شناختی که از اسراییل و مقامات این کشور وجود دارد، این قضاوت تاریخی نه تنها برای آنها نامطلوب نباشد، بلکه از نظر خودشان یک صفحه زرین!در کارنامه کشتار فلسطینیان باشد، اما ایا حاکمان امروز مصر می خواهند داغ و ننگ ابدی همداستانی در کشتار مردم غزه را به نسل های اینده مصری تحمیل کنند؟نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :