چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196236
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1386 11:4
تعداد بازدید : 162

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

تقوا دراسلام

تحقیق پایانی سرکارخانم خدیجه موسوی با عنوان«تقوا دراسلام»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تقوا دراسلام

1386

 

خديجه السادات موسوي

 

 

 

 

اكرم السادات موسوي

 

 

 

 

 

 

طوبی شاکری

 

 

تقوا،خودنگاه داشتن،پرهیزکاری،متقی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

نوشتاري كه پيش روست، پژوهشي پيرامون تقواست.

تقوا از ريشه (وقي) و به معناي خود نگاه داشتن در برابر امور ناپسند و ناگوار است. راغب در مفردات مي گويد : تقوا آنست كه خود را از شيء مخوف در حفظ و وقايه بگيريم. اهميت و ضرورت تقوا به حدي است كه در آيات و روايات فراواني مورد بررسي قرار گرفته است و سفارشات بسياري در رابطه با تقوا پيشه كردن و مورد توجه قرار دادن آن در زندگي در آيات و روايات ائمه معصومين(ع) به چشم مي خورد، تقوا، يك كمال وجودي است و آنچه بر آن مترتب مي شود، تابع درجه ويژه آنست.براي تقوا، اركان و درجات مختلفي نقل شده است، اما، اساسي ترين اركان آن، رعايت2 اصل است:1) ترك محرمات 2)انجام فرائض و واجبات.

اما تقواي كامل همانست كه در تبعيت كامل از رسول اكرم (ص)و پيروي از آثار هدايت رعايت شود، چون تبعيت كامل از آن حضرات ، موجب جلب محبت خدا به سوي خويش است. طبق فرموده حضرت رسول(ص) جايگاه تقوا، در قلوب عارفين است. از محاسن و بركات تقوا ، مي توان به موارد زير اشاره كرد: بي نيازي، عزت، آرامش، مقياس حب و دوستي در دين، مايه راحتي در دنيا و آخرت و موارد ديگري كه از حد و حصر اين صفحات بيرون است.

بايد براي رسيدن به تقوا، زمينه هايي را در خود به وجود آوريم، با انجام عمل صالح و جلوگيري از ارتكاب گناهان به خصوص حفظ زبان و غنيمت شمردن لحظه لحظه زندگي و استفاده و بهره وري از آن مي توان زمينه هاي تقوا را در خود ايجاد كرد و با طي مراحلي، كه از جمله مراحل اوليه آن ، ايمان به خدا و اطاعت از او و فرستادگانش، يعني پيروي از حضرت رسول و ائمه معصومين عليهم السلام است، فوز و رستگاري به تقوا محقق خواهد شد. تقوا، يك نوع مصونيت و حفاظت در برابر گناهان و معاصي در وجود انسان متقي ايجاد مي كند و محدوديتي به بار نمي آورد .

تقوا، با گوشه گيري تناسب ندارد، چون تقوا پيشه كردن با در دنيا تلاش كردن و در جهت آباداني آن براي سير و صعود الي الله كوشيدن منافاتي ندارد، برخلاف آنچه كه امروزه در ذهن انسانها از تقوا متبادر مي شود و اين تنها تصور غلطي است كه بي اساس و بي پايه در اذهان رسوخ نموده است. اگر از بروز و ظهور موانع تقوا، جلوگيري كنيم، مي توانيم تقوا را در تمام جوانب زندگي خود پياده كنيم، چه در زندگي فردي، و چه در زندگي اجتماعي . به عنوان مثال غلبه بر خواسته هاي نفس ، معاشرت با انسانهاي دنياطلب و ذلت و خواري در برابر آنها، در يك كلام عشق به دنيا و دنيا طلبي، از جمله موانع رسيدن به تقوا است، كه بايد با آن ها مقابله شود تا آثار و ثمرات تقوا در زندگي بروز و ظهور پيدا كند. از جمله آثار تقوا مي توان به موارد زير اشاره كرد: حفظ دين ، كريم و گرامي شدن ، سرافرازي ، رستگاري ، پذيرش عمل،  برخورداري از  معيّت خاصه خدا و موارد بسيار ديگري كه در اين پژوهش به طور مفصل به آنها اشاره شده است.

در مبحث آخر اين پژوهش به صفات و ويژگي هاي متقين و جايگاه آن، اقسام و مراتب آنها اشاره شده است، كه انسانهاي متقي و پرهيزكار، همانهايي هستند كه خواهان سلامت و حفظ خويش در برابر امور ناگوار هستند و ترك معصيت و اطاعت از اوامر الهي را سپر خويش قرارداده اند و در بلندترين درجات و دورترين غايات و بالاترين مقامات جاي دارند، چنانكه خداي متعال در سوره مباركه قمر، آيه 54 و 55 فرموده است

« ان المتقين في جناتٍ و نهر، في مقعد صدق عند مليك مقتدر » « همانا پرهيزكاران در باغها و نهرهايي هستند، در جايگاهي راستين نزد پادشاهي مقتدر »

صفات و ويژگي هاي پرهيزكاران در خطبه 193 نهج البلاغه، چنين آمده است: پرهيزكاران گفتار صحيح و ميانه روي در همه چيز دارند. روش آنها تواضع است و چشم وگوش حق بين و حق شنوا دارند. حوادث سخت را تحمل مي كنند و ايمان صريح و خالص دارند. ترك تن پروري كرده، قناعت و عفت نفس را پيشه خود ساخته اند. صبر و استقامت، زهد در دنيا و شكستن زنجير اسارت صفت آنان است، اين صفات در 40 مورد به طور خلاصه دسته بندي شده است، كه موارد ذكر شده، گزيده اي از آنها بود. مطالب اين پژوهش جنبه توصيفي داشته، و با استفاده از روش كتابخانه اي، و بهره برداري از كتب معتبر ( روايي وحديثي ) « از جمله، اصول كافي، بحارالانوار، نهج البلاغه، غررالحكم و....» گردآوري شده است و سعي شده است تا در حدّ امكان، از آوردن هر گونه روايت ضعيف و بي سندي خودداري شود و مطالب از اتقان سندي برخوردار باشند .

هدف از انجام اين پژوهش، بالا بردن سطح بينش شخصي، نسبت به مسائل و حقائقي بود كه هر روز، خيلي ساده و راحت، از كنار آنها گذر مي كنم و بدون هيچ گونه تحرك و تأملي از كنار آنها مي گذرم.

همچنين افزايش دانش و آگاهي و تشويق و ترغيب انسانها، بخصوص جوانان جامعه، نسبت به رعايت 2 اصل مهم در زندگي چه فردي و چه اجتماعي، يعني 1) ترك محرمات 2) انجام فرائض و واجبات به طور شايسته و در پرتو ولايت و محبت ائمه معصومين (عليهم السلام) كه ضامن سعادت دنيا و آخرت خواهدبود.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :