سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196232
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1386 10:55
تعداد بازدید : 143

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

شيطان از ديدگاه قرآن و روايات

تحقیق پایانی سرکارخانم ملاحت بردیده با عنوان«شيطان از ديدگاه قرآن و روايات»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شيطان از ديدگاه قرآن و روايات

1386

 

ملاحت بردیده

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

 

سیدمجتبی تدین

 

شیطان،ابلیس،وسوسه،دام

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

از آن زمان که آدم ابوالبشر u  گرفتار فریب شیطان شد و از بهشت اعلی به ارض سفلی سقوط کرد شیطان در روی زمین همواره در کمین انسان نشست و به وسوسه او اقدام نمود. ولی انسان ارضی برای رسیدن به کمالات درصدد برآمد که به مقابله با این دشمن بپردازد و برای این مبارزه ابتدا اقدام به شناخت خود و سپس شناخت او نماید. آگاهی از وجود، ماهیت و حقیقت شیطان، تفکر درباره ی این موضوع که هدف آفریدگار از خلقت این موجود چه بوده است، چرا خداوند به او مهلت داد، این که شیطان در چه جایگاه ها و مصادیقی جلوه می نماید، راه نفوذش در انسان چگونه است و راه مبارزه با او برای هر انسان خردمندی ضروری است تا در راه رسیدن به کمال حقیقی مسیر خود را هموارتر گرداند.

این پژوهش با توجه به موضوع، این هدف را دنبال می کند که ماهیت شیطان را از جهت لغوی و اصطلاحی بررسی کرده که از جهت لغوی شیطان ریشه اش از شطن به معنا دور شدن است و از جهت اصطلاحی شیطان نام کلی برای موجوداتی است که انسان ها را اغوا کرده و به بدی ها فرا می خواند.

به بحث درباره نام های شیطان در آیات، روایت، مذاهب و اوصاف شیطان در آیات، نهج البلاغه و كنيه شیطان می پردازد.

شیطان در مذاهب مختلف چون بودا، زرتشت، یهود، مسیح بررسی شده و در مذهب اسلام از دیدگاه آیات و روایات مورد توجه قرار گرفته است. علت مهلت دادن به شیطان از مطالبی است که در پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است که باعث افزایش پایداری، وسیله پیشرفت، تکامل و امتحان بشر بوده است و خلقت او از روی مصلحت خدا صورت گرفته است.

در ابتدا شیطان صاحب خلقتی پاک و بی آلایش بوده و گرچه از جنیان بوده و جنسی از آتش داشته و خداوند او را در صف ملائک مقرب خود قرار داده بود، اما بر اثر تکبر و غرور و نافرمانی اوامر الهی از محضر خداوند رانده شد و از آن جا بود که شیطان از خداوند در ازای عبادت های بی شمارش درخواست کرد در دل انسان ها نفوذ کند و به وسوسه ی آنان بپردازد الا مخلصین درگاه الهی. پس برای شناخت این موجود رانده شده ی درگاه الهی باید اطرافیانش را که شامل دوستان، دشمنان، اولاد، ذریه و کابینه او هستند را شناسایی کرد، چگونگی نفوذش را که عبارت است از وسوسه، کارهای شیطان و دام های او را به طور کامل ارزیابی نمود و راه های ورود او به دل انسان ها را شناخت.

برای مبارزه با این دشمن خطرناك باید به خداوند پناه برد و با به کارگیری سلاح دین، تقوا، عمل صالح و به کار بستن نیروی علم راه های ورود شیاطین را به مرزهای دل جوانان و انسان های پاک دل بست.

شناخت مصادیق شیطانی که در جهان امروزی بسیار گسترده شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شیطان پرستانی که آیین های شیطانی را سرمشق زندگی خود قرار داده اند کسانی چون صهیونسیم و آمریکا که در پیدایش شیطان پرستان و شکل گیری آنان در دنیا نقش بسزایی دارند، مهره های کثیفی هستند که وجود آنان چیزی جز ننگ برای جامعه بشری نیست. آمریکا و حامیان شیاطین، امروزه با نقشه های بسیار مفصل و از پیش طراحی شده و با گسترش مراکز فساد، فروش اسلحه، ایجاد اختلافات مذهبی در کشورهای مختلف، تأسیس کاباره ها، قمارخانه ها و توزیع مواد مخدر که بلایی خانمان سوز است در پرورش شیاطین دنیایی و تخریب روحیه ی جوانان بسیار مؤثر هستند.

با توجه به مطالب بيان شده اين سؤال مطرح مي شود كه حقيقت و ماهيت شيطان (در آيات و روايات) چگونه است؟

برای رسیدن به این پاسخ از روش تحقیق توصیفی استفاده شد که با مطالعات کتابخانه ای و با استفاده از منابع تفسیری و روایی مطالب جمع آوری و تنظیم گردیده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :