چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196095
تاریخ انتشار : 23 تیر 1386 4:31
تعداد بازدید : 74

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

ملائكه ‏ در قرآن و روايات

تحقیق پایانی سرکارخانم مرضیه خلیلی با عنوان«ملائكه ‏ در قرآن و روايات»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ملائكه

در قرآن و روايات

 

1385

 

مرضیه خلیلی

 

 

فاطمه شیرازی کیا

 

 

 

طوبی شاکری

 

ملائک،فرشته،ملک

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

در اين رساله، به شناخت ملائكه در قرآن و روايات پرداخته شده است و هدف از انجام اين تحقيق، شناسايي صفات، انواع، وظايف ملائكه مي باشد.

در كنار مخلوقات خداوند همچون جمادات، نباتات، حيوانات، اجنه و انسان به موجودات عجيب و شگفت انگيزي بر مي خوريم كه چشم ما از ديدن و درك آنها محروم است و از نور خلق شده اند و ملائكه ناميده مي شوند.

درباره ملك با صراحت مبدأ و منشأيي بيان نشده است و در قرآن آمده كه صنف ملك يكي از سه صنف آفريده ي خداوند مي باشند كه داراي روح و عقل و واجد شرايط تكليف هستند و در مقام و منزلت آنها همين بس كه ايمان به فرشتگان در رديف ايمان به خدا و نبوت و كتب آسماني قرار گرفته است.

ملائكه موجوداتي هستند كه وجودشان منزه از ماده جسماني است چرا كه مواد جسماني در معرض زوال و فساد و تغيير هستند ولي ملائكه موجودات لطيفي هستند كه قادرند به شكل هاي مختلفي درآيند و به انجام فرامين الهي در اين دنيا و جهان آخرت بپردازند و واسطه هايي بين خدا و عالم شهود هستند كه تدبير و چرخش امور عالم را به اذن الهي برعهده دارند.

ملك يا فرشته به كارگزاران آفرينش گفته مي شود و بعضي آنها رسولان الهي بودند كه وحي را از خداوند مي گرفتند و به پيامبر الهي مي رساندند.

ملائكه داراي صفات زيادي مثل عقل، اختيار، سرعت فهم و ... مي باشند كه ازدواج نمي كنند و نمي خورند و نمي آشامند و از فرامين الهي سرپيچي نمي كنند.

ملائكه انواع مختلفي دارند، گروهي از آنان ملائكه موكل هستند كه شامل ملائكه حفظه، شاهد، ياور مسلمين در جنگ ها و ... مي باشند. عده اي ملائكه مقرب مي باشند، گروهي حاملان عرش هستند و گروهي ملائكه مرگ هستند كه شامل ملائكه جان ستان و ملائكه عذاب و نكير و منكر مي باشند، و عده اي ملائكه عجيب مي باشند.

ملائكه وظايف زيادي دارند كه از جمله آنها سجده ملائكه، شفاعت ملائكه، صلوات ملائكه و ... مي باشد.

همچنين در اين تحقيق به رابطه بين ملائكه و انسان ها و مجردات پرداخته شده است و رابطه ملائكه با ائمه (عليهم السلام) نيز بررسي شده است.

اميدوارم اين تحقيق همانگونه كه به سوالات ذهن گرد آورنده پاسخ هاي مفيدي داد به سوالات ذهني خوانندگان نيز جواب هاي كاملي بدهد.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :