چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196087
تاریخ انتشار : 23 تیر 1386 14:35
تعداد بازدید : 90

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

جهنم و جهنميان در قرآن و سنت

تحقیق پایانی سرکار خانم مهناز علیزاده با عنوان«جهنم و جهنميان در قرآن و سنت»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جهنم و جهنميان در قرآن و سنت

 

1386

 

مهناز عليزاده

 

 

 

مينو عليميرزايي

 

 

 

 

طوبی شاکری

 

 

جهنم،دوزخ،آخرت،عذاب الهی،گناه،جهنمی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

جهنم و جهنميان در قرآن و سنت عنوان رساله اي است كه در آن به خصوصيات جهنم و افراد جهنمي از ديدگاه آيات الهي و روايات معصومين (ع) مي پردازد.

جهنم به معني خانه عذاب، محلي است كه گناهكاران بعد از اثبات جرمشان وارد آن مي شوند تا كيفر كارهاي ناشايست خود را ببينند و اين محل با نامهاي ديگري نظير سعير، جحيم، سقر و ... نيز شناخته مي شود كه خداوند متعال در آيات بسياري از قرآن كريم به منظور تربيت انسانها و برحذر داشتن آنها از ارتكاب معاصي جهنم و عذابهاي آن را به مجرمان وعده داده است.

شناخت ويژگي هاي دوزخ جز با رجوع به آيات الهي و راهنمايي ائمه (ع) امكان پذير نيست و مطالبي مثل هيزم جهنم كه خود انسانها هستند و شناخت موكلين جهنم كه نوزده نفرند و فهم چگونگي هفت در دوزخ و دركات مختلف آن جز با اين راه به خطار رفتن است.

سراي آخرت، سراي برداشت چيزي است كه انسان در دنيا كاشته است. بنابراين عذاب و قهر الهي در جهنم تجسم يافتن اعمال ناپسند انسان در دنيا است و گرفتاري او به انواع شكنجه هاي جسمي مانند غذاها و نوشيدنيهاي منزجر كننده  مثل زقوم و غسلين، لباسهايي كه سياه و از جنس قطران است، حبس شدن در مكانهاي تنگ و تاريك و پر از دود و آتش و حيوانهاي وحشتناك جهنمي نتيجه كردار زشت خود اوست و در جهنم علاوه بر عذابهاي جسمي، روح فرد نيز معذب مي شود كه مشاجره و گفتگوهاي بي حاصل جهنميان و بي جواب ماندن در خواست هاي پي در پي آنها مبني بر كم شدن عذاب از جمله آنهاست  و بدتر از همه مايوس شدن از لطف و عنايت خداوند است. البته گروهي از افراد جهنمي جاودانه در آتش قهر الهي مي سوزند مانند منافقان و قاتلان چرا كه خداوند در قرآن آنها را با عنوان خالدين در دوزخ ذكر كرده است كه بررسي معناي خلود حاكي از ابديت و هميشگي بودن عذاب براي آنهاست. و عده اي ديگر كه وصف خلود براي آنها آورده نشده است، امكان خارج شدن از دوزخ بعد از تنبيه و مجازات به نسبت گناهانشان را با اميد به لطف خداوند دارند.

تمام موارد فوق مطالبي هستند كه در اين تحقيق به آنها پرداخته شده است و مستند به آيات قرآن كريم و روايات پيامبر اكرم (ص) و ائمه معصوم (ع) مي باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :