سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196086
تاریخ انتشار : 8 آذر 1386 14:22
تعداد بازدید : 80

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

هرمنوتيك وتفسير متون ديني

تحقیق پایانی سرکارخانم عطیه تقی پور با عنوان«هرمنوتيك وتفسير متون ديني»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

هرمنوتيك وتفسير متون ديني

1386

 

عطيه تقي پور

 

 

مرضيه درمان

 

 

 

فاطمه سلیمانی

 

هرمنوتيك ،تفسير، متون ديني

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

      پژوهش حاضر پيرامون « هرمنوتيك و تفسير متون ديني » ارائه شده است .

      از آنجا كه سعادت جامعه بشري در گرو اجراي صحيح قوانين الهي است و دسترسي به اين قوانين جز در سايه درك و فهم و تفسير صحيح  تعليمات اسلامي امكان پذير نمي باشد ، مي توان اين طور بيان كرد كه مسئله فهم و تفسير متون ديني از مباحث مهم جامعه امروز است . از جمله دانش هايي كه به اين موضوع ( فهم و تفسير متون ديني )  مربوط است ، دانش هرمنوتيك است .

      هرمنوتيك به معني دانش يا فني است كه به بيان چگونگي و ساز و كار فهميدن آدمي مربوط مي شود . اين شاخه از دانش در مسير تحولات خويش به سه مرحله ؛ كلاسيك ، رمانتيك و فلسفي قابل تقسيم است . صرف نظر از گرايش هاي مختلف هرمنوتيكي ، بايد گفت كه علم هرمنوتيك داراي قلمرو وسيع و جايگاه مهم و تأثير گذاري در ميان ديگر شاخه هاي دانش مي باشد . نگاهي بر ديدگاه انديشمندان بزرگ درباره هرمنوتيك ، به همراه ارائه انتقادات وارد بر آنها ، زمينه خوبي براي بررسي اشتراكات و تفاوت هاي علم هرمنوتيك با علم تفسير متون ديني را ايجاد مي نمايد .

      آنچه از اين مطالب به عنوان نتيجه قابل برداشت است ، اين است كه هرمنوتيك غربي در عين شباهتي كه با تفسير و تأويل شرقي و ديني  دارد ، داراي تفاوت هاي بسياري است كه همين تفاوت ها راه هر گونه انحراف در فهم و تفسير متون ديني را مسدود مي سازد . پاسخ گويي به شبهاتي چون تعدد قرائت ها از دين ، تاريخ مندي فهم و زمان بندي و تغيير مستمر آن ، مشروعيت بخشيدن به ذهنيت مفسر و جواز دخيل دانستن پيش فرض هاي مفسر در تفسير متون در ادامه نتايج اين بحث   مي باشد .

      پژوهش و مطالعه پيرامون اين بحث را مي توان در عرصه كتب و مقالات موجود در بازار انديشه و يا مقالات مندرج در روزنامه ها و مجلات و نيز در سايت هاي مختلف علمي ، دنبال كرد . شايان ذكر است  كه عرضه مباحث هرمنوتيكي به صورت مستقيم و غير مستقيم و اكثراً در قالب ترجمه كتب غربي ، صورت يافته است و رسائل و مقالات نيز در اين زمينه رويكردي روز افزون دارند .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :