چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196067
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1386 13:29
تعداد بازدید : 122

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

نقش امدادهاي غيبي در زندگي انسان

تحقیق پایانی سرکار خانم الهه زربانوئی با عنوان«نقش امدادهاي غيبي در زندگي انسان»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش امدادهاي غيبي

در زندگي انسان

1386

 

الهه زربانوئي

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

طوبی شاکری

 

امداد،مدد،غیب،نصرت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

امداد به معناي ياري كردن و مددرساني است و غيب به معناي نهفته و هر آنچه از ديده نهان است مي باشد. بنابراين منظور از امدادهاي غيبي، هرگونه نصرت و امدادي است كه از جانب خداوند متعال براي انسان ها، نازل مي گردد. بنابراين، امدادها و نصرت هاي الهي عام و گسترده بوده و شامل همه انسان ها و موجودات مي گردد كه اين همان رحمت عام پروردگار است. اگر اين رحمت و نصرت الهي قطع شود مساوي با نابودي آنها است.

اما در متن زندگي بشر يك سلسله امدادهاي غيبي هم ديده مي شود كه جنبه اختصاصي دارد. يعني اين دسته از امدادها تنها مخصوص مؤمنان است و خداوند آنها را در امورشان ياري مي دهد. گاهي اوقات امدادهاي الهي خاص تر مي شوند. يعني امداد الهي شامل رزمندگان مؤمني مي شود كه با كفار در نبرد هستند. پس به طور كلي مي توان گفت امدادهاي الهي بر 3 دسته تقسيم مي شود: 1.امداد و نصرت عام 2.امداد و نصرت خاص 3.امداد و نصرت اخص.

امدادهاي غيبي، تنها در صورت وجود مقدمات خاصي زمينه تحقق و ظهور پيدا مي كند. در قرآن، امداد و نصرت مؤمنان سنتي قطعي و تغيير ناپذير معرفي مي شود اما اين سنت داراي شرايط و مقدماتي است كه اگر اين شرايط فراهم نشود، چشم داشتن به امدادهاي غيبي كاري بس بيهوده و عبث است. فلسفه عميق امدادها و تاييدات غيبي و دستگيري هاي خاص الهي از مومنين در مرحله اول، ايمان، تقوي، صبر و اخلاص آنها است. مؤمنان خدا ترس بوده و همواره بر خدا توكل دارند. همچنين مؤمنان با هم متحد بوده و در راه خدا جهاد مي كنند. اما در مقابل عوامل و شرايطي وجود دارد كه مانع نزول امدادهاي غيبي الهي مي شود. اين عوامل گاهي عقيدتي بوده و گاهي رفتاري است. كافران و مشركان به دليل كفر و شرك خود و گزينش پيشواي غير الهي و ضلالت و گمراهي كه دارند  از امداد خاص خداوند بدور هستند. همچنين ظالمان به دليل ظلم، تجمل پرستي، تفاخر و غرور، سازش با دشمنان و گاهي اوقات قتل انبياء از امداد و نصرت خداوند محروم مي گردند. همچنين اگر در مؤمنان ضعف ايمان، اميد بستن به غير خدا، مغرور شدن به نيرو و تجهيزات و ارتكاب معاصي به وجود آيد سبب سلب امدادهاي غيبي خواهد شد.

امدادهاي غيبي داراي آثاري است. آثار ظاهري آن بر طبق آيات قرآن پيروزي بر دشمنان و استقرار اسلام و حفظ دين خدا است اما آثار باطني آن ثبوت روحي و رواني و تثبيت اقدام و استواري گام ها مي باشد. اما مهم ترين اثر امدادهاي الهي پيروزي نهايي حق بر باطل و ايجاد حكومت عدل الهي و بر چيده شدن بساط كفر و شرك از روي زمين و پيروزي نهايي مستضعفان بر مستكبران در سراسر جهان است كه با ظهور صاحب الزمان (عجل الله تعالي فرجه) تحقق مي يابد.

با نگاهي به قرآن، سير نهضت هاي انبياء و پيروان صديق و راستينشان، به اين واقعيت مي رسيم كه در لحظات حساسي، رحمت خاص الهي شامل حال آنان شده است. بنابراين امدادهاي غيبي همواره در طول زندگي بشر وجود داشته است و مصاديق فراواني دارد و مي توان تاريخ آن را به دو قسم تقسيم كرد. امدادهاي غيبي در تاريخ گذشته و امدادهاي غيبي در تاريخ معاصر. امدادهاي غيبي در تاريخ گذشته شامل 2 بخش است. اول تاريخ قبل  از اسلام، امدادهاي غيبي قبل از اسلام به اشكال مختلفي نازل مي شدند، مانند: غرق كردن دسته جمعي پيروان باطل، هلاكت دشمنان با صيحه آسماني، هلاكت دشمنان با فرو بردن در زمين، هلاكت دشمنان به وسيله مرغان آسماني، نزول ملائكه براي نصرت مؤمنين، افزايش توان و قدرت مؤمنين در جنگ ها، خنثي كردن توطئه دشمنان، ايجاد وحدت و همدلي در بين مومنين و هدايت فكري مردم.

دوم تاريخ بعد از اسلام. خداوند متعال، بارها و بارها امدادها و نصرت هاي خود را شامل حال پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) و مسلمانان كرده است. از جمله اين امدادها، خنثي شدن طرح ترور پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) توسط وحي الهي، نجات جان پيامبر اكرم (صل الله عليه و آله) به وسيله تار عنكبوت و نصرت مسلمانان ضعيف و كم تعداد مكه مي باشد. همچنين خداوند در تمامي جنگ هايي كه بين مسلمانان و كفار و مشركين رخ مي داد، مسلمانان را ياري كرده است. جنگ بدر كه اولين جنگ مسلمانان بوده است از اهميت ويژه اي برخوردار است. خداوند در اين جنگ 8 نوع امداد را بر مسلمانان نازل مي كند و اين امدادها سبب پيروزي مسلمانان شد.

از مصاديق امدادهاي غيبي در تاريخ معاصر مي توان به پيروزي انقلاب اسلامي ايران و دفاع مقدس اشاره كرد. در جريان پيروزي انقلاب اسلامي ايران و هشت سال دفاع مقدس، خداوند دشمنان اسلام را ذليل و خوار كرده و رزمندگان اسلام را با امدادهاي غيبي خويش نصرت و ياري كرده است.

دشمنان ما، چون ديدگاه مادي دارند، بنابراين درك صحيحي نسبت به امدادهاي غيبي ندارند. پس ما مي توانيم با بهتر شناختن امدادهاي غيبي، از آن به عنوان سلاح استفاده كنيم. سلاحي كه دشمن توان مقابله با آن را ندارد و سبب فتح و پيروزي مي گردد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :