سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196064
تاریخ انتشار : 8 آذر 1386 1:45
تعداد بازدید : 88

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

‏ راههای دشمنی شیطان با انسان ‏از دیدگاه کتاب وسنت

تحقیق پایانی سرکارخانم مهدیه خلیل پور با عنوان«‏ راههای دشمنی شیطان با انسان ‏از دیدگاه کتاب وسنت»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 راههای دشمنی شیطان  با انسان از دیدگاه کتاب وسنت

1386

مهدیه سادات خلیل پور سیدی

 

 

زهرا قنبری

 

 

 


فهیمه محلاتی

 

 

شیطان ، انسان ، راه ، دشمنی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

این پایان نامه با موضوع « راههای دشمنی شیطان  با انسان از دیدگاه کتا ب و سنت» است . همانطور که از نام این موضوع پیداست بیشتر مطالب پیرامون شیطان  و راههای اغواگری او      می باشد . به همین علت در این پایان نامه ابتدا به معرفی شیطان  و هدف از آفرینش او و انواع و اقسام آن پرداخته شده است . پس از شناخت شیطان  مطلبی که مورد نظر بوده است ، مجاری نفوذ در انسان و همکاری او با نفس اماره است که همچنین جهت های ورود او بر انسان نیز توضیح داده شده است . اما در مرحله بعد با توجه به اینکه آیات متعددی از قرآن کریم در مورد شیطان  می باشد ، بسیاری از راههای دشمنی او با انسان که در آیات الهی اشاره شده است مورد توجه قرار گرفت . مخصوصا انواع اغواگری های که شیطان  در حال حاضر بیشر بشر را با آن ها می فریبد مانند فساد انگیزی و نفاق میان مردمان ، فحشا ، تغییر دادن خلقت خداوند ، موسیقی ، وعده و وعیدهای دروغین و .... که البته بیان شده است که شیطان  انسان را در همه این گناهان گام به گام به پیش می برد ، یعنی ابتدا انسان را به گناه کوچک وسوسه می کند و در پی پیروی از وساوس او، در آخر انسان اقدام به گناهان کبیره می نماید .

بعد از اینکه آیات الهی و تفاسیر آن مورد بررسی قرار گرفت به کتب حدیثی مراجعه شد تا انواع طرق دشمنی شیطان  که از زبان معصومین (علیهم السلام) است ، مورد توجه قرار گیرد . در احادیث بسیار زیبا بیان شده بود که شیطان  با استفاده از ابزاری انسان را می فریبد مانند : دیده گان، زنان ، شراب و پول . همچنین اینکه در انسان القاء نارضایتی و غضب بوجود می آورد  و منشأ بعضی از رذایل مانند ریا و وسواس و عجله از اوست و حتی لغات و واژگان را در اذهان ما به نفع خود تغییر می دهد و تا جایی پیش می رود که انسان را از توبه غافل می کند و هنگام مرگ در ایمان انسان شک وارد می سازد تا کافر از دنیا برود.

اما پس از بیان احادیث معصومین (علیهم السلام) ، به این موضوع پرداخته شده است که انسان باعلم و آگاهی می تواند به مبارزه به شیطان  بپردازد و راههای گذرگاه او را در جان خود ببندد. که مهمترین آن راهها پناه بردن به خداوند از وسوسه های شیطان  وذکر و یاد مداوم خداوند متعال است واین جز در سایه جهاد اکبر که همان مجاهده با نفس است . امکان پذیر نیست .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :