دوشنبه - 2018 ژوئن 18 - 5 شوال 1439 - 28 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196058
تاریخ انتشار : 19 مهر 1386 13:1
تعداد مشاهدات : 94

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

جايگاه پدر در اسلام

تحقیق پایانی سرکارخانم حمیده احمدی با عنوان«جايگاه پدر در اسلام»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جايگاه پدر در اسلام

1386

 

حميده احمدي

 

 

 

اكرم السادات موسوي

 

 

 

 

سیدمجتبی تدین

 

 

تربيت، پدر، فرزند.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اين پژوهش به جايگاه پدر در اسلام مي پردازد. از آن جا كه تربيت به فعليت رساندن نيروي بالقوه است و پدر به عنوان سرپرست خانواده و كسي كه باعث ظهور فرزند مي شود جايگاهش در خانواده و در تربيت فرزند بسيار رفيع است، شناخت مقام وجودي پدر باعث مي شود آگاهي از شأن و موقعيت او پيدا كرده و حقوق او را محترم شمرده. تربيت صحيح فرزندان توسط پدر كمك به رشد عاطفي، اجتماعي، شخصيتي و ديني فرزندان مي باشد.

اين پژوهش با توجه به موضوع، اين هدف را دنبال مي كند كه جايگاه تربيتي پدر در آيات، روايات ، در علم روان شناسي و از منظر دانشمندان بزرگ مسلمان در بيان اين كه به چه كساني پدر گفته مي شود و گستره ي حقوق پدر و فرزند، برخوردهاي پدر با فرزند اعم از دختر و پسر و هدايت و آموزش آن ها، عواقب ناسازگاري پدر، جدايي پدر و ترس كودك از پدر چه مي باشد و آيا اذن پدر در ازدواج دختر مؤثر است يا خير؟ مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

واضح است كه پدر به عنوان موجود الهي كه در قرآن كريم همراه با فرزند به آن دو قسم ياد شده است جايگاهي رفيع دارد كه اين قسم، حاكي از عظمت خلقت الهي مي باشد و فايده اين قسم توليد و بقاي نوع نسل مي باشد. پدران، مسئول تربيت و تعليم صحيح فرزندان مي باشند كه اين تربيت صحيح باعث رشد شخصيتي در آن ها مي شود. براي رسيدن به اين رشد ابتدا پدر بايد حقوق خود و فرزند را بشناسد و وظايف و مسئوليت هاي خود را به شيوه هاي صحيح اجرا نمايد. خانواده نيز به عنوان ركن اصلي جامعه بايد پدر را به عنوان سرپرست اصلي خانواده كه در اسلام هم به آن تأكيد شده بپذيرد و او را مورد تكريم و احترام قرار دهد.  

از آن جا كه فرزندان از پدران الگو برداري مي كنند حتي دختران در زمينه ي ازدواج براي انتخاب  همسر آينده خود از پدران الگو برداري مي نمايند لازم است پدران در رفتار خود اعمال سنجيده و صحيحي را به  كار گيرند و در برخورد با پسر و دختر خود رعايت احترام، عدالت، مساوات و محبت را بنمايند و از ايجاد خشونت و ناسازگاري بپرهيزند كه اگر اين چنين نباشد فرزندان خصوصاً پسران به گمراهي و انحراف كشيده مي شوند. غيبت پدر در خانواده، جدايي او از كودك و خشونت پدر كه حتي ترس كودك از او را به دنبال دارد عواقب خطرناكي براي خانواده در پي دارد كه باعث مي شود فرزندان از محيط خانواده به سوي دوستان گمراه گرايش پيدا كنند.

براي دست يابي به اين هدف اين سؤال مطرح مي شود كه جايگاه پدر در اسلام (در آيات، روايات و علم روان شناسي) چگونه است؟

براي رسيدن به پاسخ از روش تحقيق توصيفي استفاده شده كه با مطالعات كتابخانه اي و با استفاده از منابع تفسيري، روايي، فقهي، قانوني و روان شناسي مطالب جمع آوري و تنظيم گرديده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :