چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196056
تاریخ انتشار : 23 تیر 1386 12:56
تعداد بازدید : 81

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

تاثير ايمان بر جسم و روح

تحقیق پایانی سرکارخانم پریسا اکبری با عنوان«تاثير ايمان بر جسم و روح»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تاثير ايمان بر جسم و روح

1386

 

 

پريسا اكبري

 

 

 

فاطمه شیرازی کیا

 

 

 

طوبی شاکری

 

ايمان، جسم، روح، اثر، اضطراب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

انسان مجموعه اي از جسم و جان است و سعادتش در برآوردن همه نيازمندي هاي مادي و معنوي اوست. هر كس به اين نيازمندي هايش بي اعتنا باشد به همان نسبت از سعادتش كاسته مي شود. در اسلام، ايمان به خدا، تزكيه نفس و مراقبت سجاياي اخلاقي ركن اساسي سعادت بشر به شمار مي روند يعني راه رسيدن به قله سعادت و نهايت درجه سرور، ايمان و عمل صالح است.

ايمان از ريشه «أمن» به معناي آرامش خاطر و اطمينان و مطلق تصديق است و حقيقت ايمان همان تسليم شدن به مبدأ هستي در همه جهات زندگي است. چنين فردي از نظر رواني با وجود اينكه بر آوردي صحيح از توانمندي هايش دارد، و از آنها استفاده مي كند، متكي بر موجودي است كه علم، قدرت و خيرخواهي، بي نهايت است. با مدنظر قرار دادن اين واقعيت، احساس بي نيازي و آرامشي به فرد دست مي دهد كه ديگر هيچ عاملي موجب ترس، اندوه و اضطراب و تزلزل او نمي شود.

ايمان كه شناخت و پذيرش آگاهانه نسبت به خدا و دين و وحي است داراي مراتب مختلف مي باشد؛ اما وقتي كامل است كه همراه با شناخت قلبي، اقرار به زبان و عمل به اعضا و جوارح باشد. بنابراين با بالا رفتن مراتب ايمان، تاثيرات رواني آن نيز فزوني مي يابد و در برخي افراد نهايتاً صفت شخصيتي ايمان پديد آمده و بر زندگي آنها تاثير شگرفي مي گذارد.

انسان با ايمان و معتقد به روز رستاخيز، سعي بر آن دارد كه از هواي نفس اجتناب كند و با انجام عباداتي همچون نماز و روزه و ساير عبادات، روح خود را پاك و مطهر كند.

ايمان به خدا، بينش و درك تازه اي به انسان مي بخشد و روشن بيني خاصي به او مي دهد، افق ديد او را از زندگي محدود مادي فراتر مي برد در اين هنگام است كه جان و مال و ساير شئون خود را در راه هدف و رسيدن به محبوب، فدا مي كند. ايمان علاوه بر تاثيرگذاري بر روح، بر جسم هم تاثير مي گذارد. كسي كه ايمان به خدا دارد، هيچ گاه مشكلات او را از پاي در نمي آورد و دچار اضطراب و اندوه نمي شود در نتيجه كمتر مبتلا به آسيب هاي جسمي ناشي از بيماري هاي روحي خواهد شد. مومن به خدا هيچ گاه به مصرف مسكرات و مشروبات الكلي و گوشت هاي حرام اقدام نمي كند و در عوض از غذاها و ميوه هاي حلالي كه براي بدن سودمند هستند استفاده مي كند از سوي ديگر، نماز و روزه كه از مصاديق ايمان عملي مي باشند در سلامت بدن هم، نقش موثري را ايفا مي كنند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :