پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195385
تاریخ انتشار : 26 آذر 1388 14:3
تعداد بازدید : 170

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

اهمیت شب و شب زنده داری در آیات و روایات

شب زمان تجلی آیات الهی است که هر بیدار دلی را به تعقل وتفکر وا می دارد که فکر وذکر را در آن ظهوری تام است وانسان را به خلوت و وحدت می کشاند.خداوند از مومنان می خواهد که فرصت شب را غنیمت شمرند ودر سحرگاهان ویا فجر ازآن بهره گیرند .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اهمیت شب و شب زنده داری در آیات و روایات

1388

رقیه خسروی

علی مختاری   

فرزانه نیکوبرش راد

شب، شب زنده داری، شب های پر فضیلت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

شب زمان تجلی آیات الهی است که هر بیدار دلی را به تعقل وتفکر وا می دارد که فکر وذکر را در آن ظهوری تام است وانسان را به خلوت و وحدت می کشاند.خداوند از مومنان می خواهد که فرصت شب را غنیمت شمرند ودر سحرگاهان ویا فجر ازآن بهره گیرند .

امروزه انسان غرق در زندگی مادی شده ،تمام همت خود را صرف رسیدن به اهداف مادی نموده واین امر موجب غفلت او از خداوند وتلاش برای رسیدن به کمال شده است ،با مطالعه این تحقیق خوننده بیش از بیش به اهمیت شب زنده داری آگاه گشته ودر سایه عمل به آن به اهداف مادی ومعنوی وکمال انسانی دست خواهد یافت .

این یک تحقیق کاربردی است که روش آن توصیفی وتحلیلی می باشد وبرای جمع آوری مطالب از روش کتابخانه ای استفاده شده ودر سه فصل ارایه گردیده است .

شب یکی از آفریده های الهی است که خداوند در چند جای قرآن به اجزای مختلف آن سوگند یاد کرده که این خود نشان از اهمیت فوق العاده شب است .به لحاظ این که خلوت وسکوت وتنهایی شب ،همه پرده ها فرو افتاده وهیچ زمینه ای برای ریا وجود ندارد بهترین زمان خودشناسی وتذکر به خود است .شناخت خداوند واثبات توحید وپی بردن به قدرت الهی ،ایجاد آرامش ،محاسبه ی سال ماه وحساب ،راه یابی وهدایت بخشی انسان در خشکی ودریا وافاضه فیوضات الهی ومعنوی از جمله فوایدی است که شب برای انسان به ارمغان می آورد که شناخت این فواید زمینه تقرب وتعالی انسان را فراهم می کند .

همه عبادات در قرآن دارای پاداش هستند مگر عبادت در شب که خداوند پاداش آن را بیان نفرموده است وهیچ کس جز خداوند بر پاداش آن علم ندارد که نشانگر اهمیت عبادت در شب است .انسشان برای این که وظایف سنگینی را که خداوند بر عهده اش است بهتر انجام دهد وهمچنین به دلیل این که حضور قلب بیشتر است وآنچه را که انسان به زبان می گوید با قلبش همراه است از نظر تاثیر عمیق تر است ودر روز مشغول تامین معلش ودیگر امور زندگی است ،عبادت شبانه برای او قرار داده شد.

شب زنده داری دارای فواید وآثار بسیاری است که از جمله آن ها رسیدن به مقام محمود (شفاعت)است . علاوه بر آن موجب بخشیده شدن گناهان وجلب رزق ورفع مشکلات وگرفتاری در دنیا و روشن شدن قبر مومن ومونس انسان در تاریکی قبر در عالم برزخ و آزادی از آتش جهنم ،عبور از پل صراط ،ورود به بهشت وبرخورداری از درجات عالی بهشت می شود .

با توجه به اهمیتی که شب زنده داری دارد شایسته نیست که انسان از آن غفلت ورزد وآن را ترک کند ولی اگر بنا به دلایلی امکان آن وجود ندارد که هر شب به عبادت شبانه بپردازد ،حداقل شبهای مهم وپر فضیلت را از دست ندهد .

شبهایی نظیر:شب جمعه که گناهان در آن بخشیده می شود ،شب نیمه شعبان که برتر ترین شبها بعد از شب قدر است ،شب قدر که سرنوشت یکساله انسان در این شب تعیین می شود ،شب عید فطر که این شب کمتر از شب قدر نیست وشب عید قربان که اگر کسی این شب را برای خشنودی خدا زنده بدارد در روزی که دل ها می میرند ،دل او نمی میرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :