سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195360
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 12:54
تعداد بازدید : 318

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عفت کلام و تاثیر آن بر روابط فردی و اجتماعی از دیدگاه آیات و روایات

یکی از ویژگی های متمایز کننده انسان از دیگر مخلوقات سخن گفتن است. که در همه ی کتاب های اخلاقی مبحثی را به خود اختصاص داده است از نظر منابع اسلامی و اخلاقی سخنی زیباست که دارای عفت کلام باشد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عفت کلام و تاثیر آن بر روابط فردی و اجتماعی از دیدگاه آیات و روایات

1395

محبوبه کریمی  

مرضیه جزایری مجد

ملیحه حاجیان

عفت، کلام، آثار فردی و آثار اجتماعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

یکی از ویژگی های متمایز کننده انسان از دیگر مخلوقات سخن گفتن است. که در همه ی کتاب های اخلاقی مبحثی را به خود اختصاص داده است از نظر منابع اسلامی و اخلاقی سخنی زیباست که دارای عفت کلام باشد، بدین معنا که انسان ادب و اصول اخلاقی را در گفتار و نوشتار خود رعایت کند.

کسی که به خدا و پیامبر و معاد و ثواب و عقاب و بهشت و دوزخ ایمان داشته باشد در رعایت عفت در کلام خود تردید نخواهد کرد و اصلاح گفتارش را بر خود واجب می داند چرا که در میان عباداتی که از اعضا انسان صادر می شود عبادتی کم زحمت تر و در عین حال گرانبهاتر و پر عقاب تر از سخن گفتن نزد خدا وجود ندارد. چرا که عاملی برای سعادت و شقاوت انسان محسوب می شود.

بنابراین همه ی انسان ها در هر سطح و موقعیت اجتماعی که باشند لازم است درصدد اصلاح کلام خویش برآیند چون هر انسانی در هر جایگاهی که قرار گرفته باشد ملزم به صحبت کردن و گفت و گو می باشد که امکان دارد که گفتار او گرفتار خطاها و لغزش هایی بوده باشد که زندگی دنیوی و اخروی او را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در آیات و روایات اسلامی به سخن گفتن اشارات زیادی شده است کلام آنقدر مهم بوده که خداوند میان خود و پیامبرانش جهت بیان حقایق چیزی جز کلام را واسطه قرار نداده و وحی خداوند به پیامبرانش نیز از طریق کلام صورت گرفته است و میان پیامبرانش و مردم نیز واسطه ای جز کلام برای ابلاغ رسالت و هدایت آن ها وجود ندارد و روابط انسانی نیز در گرو صحبت کردن است بنابراین اقرار نیست که بگوییم که سرنوشت انسان در گرو زبان اوست پس باید زبان خود را اصلاح نماید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :